Seime įregistruotas Ateities komiteto paruoštas konstitucinių pataisų projektas dėl Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimo Rolando Pakso byloje. Įstatymo projekte numatytas 10 metų terminas, kurį apkaltos būdu nušalintas politikas turi praleisti be galimybės kandidatuoti. Ateities komiteto pirmininkas prof. Raimundas Lopata sako, kad liko paskutinis ir svarbiausiasis lygmuo – suformuluotų konstitucinių pataisų svarstymas Seime pagal Seimo statuto nustatytas procedūras.
„Visos politinės jėgos pritarė formuluotei, kurią Ateities komitetui pasiūlė konstitucinės teisės profesionalai. Dabar registruojami visi atitinkami dokumentai. Manau, kad procesas turėtų praeiti sėkmingai ir 10 metų neišspręstas klausimas bus uždarytas“, – teigė Liberalų sąjūdžio frakcijai atstovaujantis prof. R. Lopata.
Seimo frakcijoms aptarus visuomeniškai aktyvių konstitucinės teisės ekspertų suformuluotus 2 galimus Konstitucijos 74 straipsnio 2 dalies variantus, rastas bendras konsensusas dėl konkrečios formuluotės:
„Asmuo, kurį Seimas už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą arba priesaikos sulaužymą apkaltos proceso tvarka pašalino iš užimamų pareigų ar panaikino jo Seimo nario mandatą, gali užimti Konstitucijoje nurodytas pareigas, kurių ėjimo pradžia pagal Konstituciją yra susieta su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu, kai nuo Seimo sprendimo, kuriuo asmuo buvo pašalintas iš užimamų pareigų ar panaikintas jo Seimo nario mandatas, praėjo ne mažiau kaip dešimt metų“.
Registruojant įstatymo projektą po juo pasirašė 48 parlamentarai arba 1/3 Seimo – Konstitucijos pokyčių iniciatyvai reikalingi bent 36 Seimo narių parašai. EŽTT 2011 m. konstatavo, kad dabartinis draudimas iki gyvos galvos dalyvauti Seimo rinkimuose iš prezidento pareigų atstatydintam R. Paksui yra neproporcingas.
Įrašykite vardą
Įrašykite el. paštą
Neteisingas el. pašto adresas
Įrašykite žinutę