Antradienį Seimą pasiekus mokesčių sistemos peržiūros projektams, Liberalų sąjūdžio frakcija palaikys juos pateikimo stadijoje, o rudens sesijoje numatomam mokesčių reformos svarstymui paruoš savo pasiūlymų.
Įvertinę reformos paketą, liberalai ateityje, užuot kėlus gyventojų pajamų mokesčius, siūlys labiau mažinti ekonomikos šešėlį bei didinti mokestinį spaudimą taršai kartu mažinant mokestinę naštą žmonėms. Be to, frakcija griežtai nepalaikys reformoje užkoduoto mokesčių progresyvumo, ypač apmokestinant gyventojų pajamas iš individualios veiklos.
Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno Eugenijaus Gentvilo teigimu, liberalai kaip koalicijos partneriai pritaria Vyriausybės pristatomai mokesčių reformai po pateikimo, tačiau per vasarą, pasitarę su partijos bendruomene ir finansų ekspertais, paruoš savo liberalų pažiūras atitinkančių pasiūlymų.
„Šiandien teikiamas reformos paketas, deja, didina prielaidas šešėliui plėstis. Esame įsitikinę, jog prieš didinant mokesčius sąžiningiems piliečiams ir verslui valstybė turi išbandyti visus būdus įtraukti į mokesčių sistemą jų nemokančius. Kartu siekdami didinti gyventojų pajamas ir mažinti taršą, siūlysime gyventojų pajamų apmokestinimą ne didinti, o mažinti, mainais kviesdami auginti taršos ir turto mokesčius – tokie vartojimo mokesčiai yra žymiai lengviau administruojami ir sunkiai nuslepiami, nekenkia ekonomikos augimui, o gyventojai gali pasirinkti jų nemokėti. Galų gale, šioje reformoje užkoduotas pajamų progresyvumo didinimas mums yra nepriimtinas“, – sako E. Gentvilas.
Jis atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje esama didelių rezervų nusitaikyti ne į gyventojų pajamų, o ekonomikai nekenkiančių veiklų apmokestinimą, nes Lietuvoje nekilnojamojo turto ir taršos mokesčių dalis valstybės biudžeto balanse sudaro vos 0,5 proc., kai Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai priklausančiose šalyse ji – penkis kartus didesnė (2,7 proc.).
Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotojos Editos Rudelienės žodžiais, liberalai remia Vyriausybės darbą ir juolab reformines pastangas įsisavinti Europos Komisijos numatytą paramą iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo fondo (RRF), kuri Lietuvai sudaro daugiau kaip 2,2 mlrd. eurų.
„Mums nustatytos RRF paramos gavimo sąlygos įpareigoja Vyriausybę ir Seimą priimti struktūrinius pokyčius, tarp jų ir mokestinius. Džiaugiamės, kad būtent liberalų ministrų parengti akcizų bei taršos mokesčių pakeitimai bene efektyviausiai atlaisvina Lietuvai skirtą RRF paramą – tai yra beveik 100 mln. eurų“, – sako E. Rudelienė.
Vis dėlto kitos mokesčius liečiančios RRF sąlygos, jos teigimu, bus diskusijų objektas įstatymų paketo svarstymo metu rudens sesijoje. „Nors ir nepritariame mokestinės naštos didinimui savarankiškai dirbantiems, visame mokesčių reformos pakete įžiūrime daug teigiamų pokyčių. Palaikome paskatas verslui ir gyventojams investuoti – pelno mokesčio lengvatas bei investicinę sąskaitą, teigiamai vertiname mažinamą progresyvumą apmokestinant darbo santykius. Sveikiname, kad pagaliau PVM mokėtojo riba keliama iki 55 tūkst., dėl ko dvejus metus stengėsi kolega Andrius Bagdonas, o Kultūros ministerijos prašymu liks galioti lengvata kino industrijai“, – sako E. Rudelienė.
Galų gale po sudėtingų ketverių metų dorojantis su pasauline pandemija, energetikos kainų šoku ir šalies gynybos stiprinimu, pareikalavusiais milijardinių biudžeto išlaidų, liberalai prisiima atsakomybę išlaikyti tvarius valstybės finansus, aprūpinant dėl energetinės krizės ir pasaulinės pandemijos susikaupusias skolas, ir toliau remti didesnes išlaidas krašto apsaugai.
Įrašykite vardą
Įrašykite el. paštą
Neteisingas el. pašto adresas
Įrašykite žinutę