Dabartinė padėtis ir iššūkiai:
Liberalų sąjūdžio iniciatyva į Aštuonioliktos Lietuvos Respublikos Vyriausybės programą buvo įrašytas siekis pagaliau išspręsti įsisenėjusią nelietuviškų asmenvardžių originalios rašybos problemą ir 2022 m. pavyko priimti Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymą. Pagal jį, vardai ir pavardės rašomi lietuviškais rašmenimis, tačiau taip pat nustatytos tautinėms mažumoms svarbios išimtys, kai vardai ir pavardės gali būti užrašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis.
Praėjus 14 metų nuo Tautinių mažumų įstatymo galiojimo pabaigos 2010 m., pagaliau šioje kadencijoje pavyko parengti ir pateikti Seimui svarstyti Tautinių mažumų įstatymo projektą. Dabartinėje geopolitinėje situacijoje, didėjant migracijos iššūkiams yra nedovanotina, kad Lietuvos teisės aktai vis dar neapibrėžia tokių terminų kaip „etninė mažuma“, „tautinė mažuma“, „etninė kilmė“ ar „tautybė“. Trūksta įstatymais įtvirtinto išsamaus ir tarptautinius Lietuvos įsipareigojimus atitinkančio tautinių mažumų teisių ir pereigų katalogo.
Liberalų sąjūdžiui pasiūlius ir iš esmės reformavus valstybinį žiniasklaidos rėmimo modelį, žiniasklaidos tautinių mažumų kalbomis finansavimas įtvirtintas kaip vienas iš naujo Medijų rėmimo fondo prioritetų. Vis dėlto šios nuostatos praktinį įgyvendinimą reikia tobulinti, skiriamą valstybinį finansavimą didinti, kad trauktųsi erdvė, kurioje plinta priešiški valstybių naratyvai.
Nors šioje kadencijoje tautinių mažumų švietimo politikoje pasiekta nemažai (pavyzdžiui, įteisinta galimybė laikyti valstybinio lygmens gimtosios kalbos brandos egzaminą), Lietuvos švietimo turinyje dėmesio tautinėms mažumoms vis dar trūksta. Tautinės mažumos minimos kaip istorinis faktas ir kartais susidaro įspūdis, kad jos tarsi nebeegzistuojančios dabarties tikrovėje: Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas kadaise pakvietė tautas, o ar rūpi, ką jos veikia šiandien? Mažai kalbama apie Sąjūdžio veiklą ir Lietuvos valstybingumo siekį iš tautinių mažumų perspektyvos.
Nekvestionuojant svarbos mokėti valstybinę kalbą, kaip tautinių mažumų integracijos į Lietuvos visuomenę priemonės, turime prisiminti, jog tautinės mažumos integruojasi ne tik per kalbą. Joms turi būti sudarytos idealios sąlygos mokytis lietuvių kalbos, bet taip pat svarbu skirti pakankamą dėmesį tautinių mažumų žiniasklaidai, kad objektyvi informacija pasiektų Lietuvos tautines mažumas jų gimtosiomis kalbomis. Taip pat būtina, kad Lietuvos regionus, ypač tuos, kuriuose gausu tautinių mažumų, pasiektų aukštoji kultūra – koncertai, teatrai, meno parodos, literatūros renginiai. Turi būti skirtas tinkamas finansavimas tautinių bendrijų meno ir kultūros kolektyvams, įtraukiant juos į bendras veiklas su Lietuvos menininkais. Tikintis sėkmingos tautinių mažumų integracijos, reikia pripažinti, kad tai nėra vienpusio eismo gatvė: tautinės mažumos turi išmokti lietuvių kalbą, turi būti lojalios Lietuvos valstybei, tačiau ir valstybė turi spręsti specifines jų problemas, stengtis pasiekti tautines mažumas joms suprantamomis kalbomis.
Šiandien Lietuva susiduria su nauju reiškiniu – neseniai atvykusiais imigrantais, kurie taip pat tampa Lietuvos daugiakultūrio paveikslo dalimi. Tikėtina, kad bent dalis jų liks Lietuvoje ilgam ir jų vaikai taps Lietuvos piliečiais kartu saugodami savo tautinę tapatybę, – t. y. ilgalaikiu laikotarpiu taps Lietuvos tautinėmis mažumomis. Nors Lietuva visuomet buvo įvairioms tautoms draugiška valstybė, turime skirti pakankamą dėmesį šių asmenų integracijai, juolab šiuo metu stebint kylančią konkurenciją ir nepasitenkinimą iš „senųjų“ tautinių mažumų. Trinties priežastis yra nepakankamas tautinių mažumų projektų ir poreikių finansavimas.
Lietuvos tautinės mažumos – tai mūsų piliečiai, kurie turi jaustis šios valstybės dalimi. Turime griežtai reaguoti į neatsakingus politikų pareiškimus, kurie skatina tautinę nesantaiką, ir stengtis, kad tautinės mažumos save suvoktų kaip rusų, lenkų, totorių, karaimų, žydų ir kitų tautų kilmės lietuvius.
Liberalų sąjūdis siūlo:
Lietuva – šalis, kurioje kiekvienas pilietis, nepriklausomai nuo tautybės ar kilmės, jaučiasi priimtas, saugus ir vertinamas. Mūsų tikslas puoselėti įvairiapusišką ir integruotą visuomenę, kurioje daugiakultūrinė tapatybė ne tik pripažįstama, bet ir aktyviai skatinama.
Įrašykite vardą
Įrašykite el. paštą
Neteisingas el. pašto adresas
Įrašykite žinutę