Dabartinė padėtis ir iššūkiai:
Lietuvoje kultūra išgyvena gerus laikus: pastaraisiais metais menininkai pelnė daugybę tarptautinių įvertinimų garsindami Lietuvą ir jos kūrėjus. Kino autoriai pelnė aukščiausių nominacijų ir laimėjimų Europos kino apdovanojimuose (Venecijos, Sandanso, Kanų, Lokarno filmų festivaliai), Lietuvos muzikos atstovai paskelbti geriausiais operos solistais pasaulyje ir Europoje, o performansas „Saulė ir jūra“ pelnė triumfą Venecijos bienalėje.
Būtina paminėti sėkmingai įvykdytą ir kitiems pavyzdžiu tapusį Kauno, kaip Europos kultūros sostinės 2022 m., projektą, į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įrašytą Kauno tarpukario modernizmo architektūrą ir kitą didelį pasiekimą – galimybę šių metų rudenį organizuoti Lietuvos kultūros sezoną Prancūzijoje.
Dideliu pasiekimu laikytinas Seime priimtas Kultūros politikos pagrindų įstatymas, kurio esmę sudaro – kultūros virsmas iš atskiro sektoriaus į horizontaliąją vertybę, turinčią įtakos visoms valstybės gyvenimo sritims. Įstatyme apibrėžtas kultūros santykis su švietimu, aplinkos apsauga, užsienio politika, sveikatos apsauga, savivaldybėmis, NVO ir t.t. Įtvirtinti esminiai principai ir vertybės didinant kultūros svarbą tiek valstybėje, tiek visuomenėje.
Pagal „Eurostat“ duomenis, žmonių, dirbančių kultūros sektoriuje (ir viešajame, ir privačiame, ir NVO) skaičius auga tik trijose ES šalyse – Prancūzijoje, Portugalijoje ir Lietuvoje. Sparčiausiai šis skaičius auga būtent Lietuvoje – daugiau kaip 6 % (2022 m. duomenimis). Vadinasi, sektoriui buvo pritaikytos veiksmingos pandemijos valdymo ir atsigavimo po jos priemonės, kultūros sektoriuje žmonės jautėsi saugūs. Verta paminėti, jog kultūros sektoriuje reikšmingai kilo vidutinis darbo užmokestis – nuo 2020 m. padidėjo daugiau kaip 400 eurų į rankas.
Popandeminis laikotarpis pasižymėjo didele įvairių renginių gausa. Kultūros žmonės buvo ypač aktyvūs palaikydami Ukrainą ir organizuodami bendrus projektus su Ukrainos kūrėjais ir Ukrainos kultūros įstaigomis. Išsiplėtė kultūros geografija: per gana trumpą laiką atsivėrė 16 naujų kultūros erdvių (Klaipėdos muzikinis teatras, Stasio Eidrigevičiaus menų centras, Sapiegų rūmai ir kt.).
Verta paminėti žiniasklaidos politikos pokytį. Pasauliniame spaudos laisvės indekse Lietuva pakilo į 7 vietą iš 28 (2023 m.), šiais metais smuktelėjome į 13 vietą. Lietuvos pastangomis į ES sankcijų prieš rusiją paketus įtrauktas rusiškų TV kanalų blokavimas ES teritorijoje.
NVO įgalinimas išlieka aktualus. Valstybė galėtų dar aktyviau įtraukti NVO į kultūros vyksmą. Būtina didinti turiniui skirtus biudžetus – tiek Lietuvos kultūros tarybai, tiek Lietuvos kino centrui, galiausiai – Muziejų programai, kuri šiuo metu perkelta Kultūros ministerijos žinion.
Kultūros ir švietimo sąveika iki šiol nesklandi: kultūra iš esmės nėra tiek pasitelkiama kaip horizontali vertybė, kiek galėtų. Ne visose savivaldybėse veikia Socialinis receptas, reikia sparčiau vykdyti projektus ES lėšomis . Kultūros kūrybinių industrijų sektorius vis dar stokoja tvarumo bei sisteminio požiūrio.
EBPO tyrimo duomenimis (2020 m.), Lietuva yra viena iš 4 Europos valstybių, kartu su Vengrija, Slovakija, Rumunija netaikančių mokestinių paskatų paramą teikiantiems fiziniams asmenims. Šalys, netaikančios mokestinių paskatų fizinių asmenų teikiamai paramai, atsilieka ir pagal gyventojų dosnumo rodiklius (2023 m. Pasaulio dosnumo indekse Lietuva pagal gyventojų teikiamos piniginės paramos rodiklį užima tik 109 vietą iš 142 pasaulio valstybių). Užsienio šalių praktika rodo, kad tiek fiziniai, tiek juridiniai paramos teikėjai pozityviai vertina mokestines paskatas. Šalyse, taikančiose mokestines paskatas fiziniams paramos teikėjams, pastarieji yra 12 % labiau linkę aukoti, nei šalyse, neturinčiose tokių paskatų.
Lietuvoje puikiai veikia pelno mokesčio lengvata kinui, kuri leidžia į industriją pritraukia nuo 11 mln. eurų 2020 m. iki 21 mln. eurų 2023 m. Lietuvoje taip pat galioja lengvatinis PVM tarifas spausdintoms ir elektroninėms knygoms, renginių lankymui, bilietams. Ne pelno siekiančios organizacijos yra atleistos nuo PVM.
2022 m. Kultūros ir kūrybinių industrijų (KKI) sukuriama vertė stipriai augo – 14,5 %, o tai sudarė 1,9 % BVP. Valstybės duomenų agentūra preliminariai įvertino 2022 m. KKI sukuriamą BVP dalį pagal atnaujintą 72 ekonominių veiklų sąrašą. KKI sektoriaus sukuriama BVP dalis 2022 m. sudarė 3,28 %. Tai yra itin reikšminga ekonomikos dalis. Palyginimui kiti sektoriai: augalininkystė ir gyvulininkystė, medžioklė ir susijusių paslaugų veikla sudarė 2,8 %, maisto produktų, gėrimų ir tabako gaminių gamyba – 3,19 %, nekilnojamojo turto operacijos, išskyrus būsto, kuriame gyvena savininkas, sąlyginė nuoma – 3,1 % ir pan.
Pastaruosius kelis metus pastebimas stabilus užimtųjų skaičiaus augimas KKI sektoriaus įmonėse atitinkamai 48,75 tūkst. 2019 m., 49,12 tūkst. 2020 m. 50,2 tūkst. 2021 m. ir 55,85 tūkst. 2022 m. Lyginant jaunimo (15–29 m.) užimtumo struktūrą KKI sektoriaus viduje ir su Lietuvos vidurkiu, patvirtinamos Europos Komisijos išvados, kad KKI yra vienas dinamiškiausių Europos sektorių, kuris rodo didesnį nei vidutinį augimą ir kuria palankias sąlygas darbui bei kitų patrauklių formų užimtumui, ypač jaunimui, kartu stiprinant ir socialinę sanglaudą.
Dauguma kultūros ir kūrybinių industrijų įmonių įsikūrusios didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje 41 %, Kaune 14 %, tokios tendencijos pastebimos ir pasauliniu mastu.
Liberalų sąjūdis siūlo:
Įrašykite vardą
Įrašykite el. paštą
Neteisingas el. pašto adresas
Įrašykite žinutę