Valdančiųjų savivalė trikdo galių pusiausvyrą ir menkina parlamentą

  • Liberalai.lt
  • liepos 7, 2025
  • Aktualijos
2012453-702729-1287x836

Valdantieji kairieji įvairiais lygiais atsiribodami nuo įprastų demokratinių procesų kenkia Lietuvos parlamentarizmui ir balansuoja ties veiksmų konstituciškumo riba, pabrėžia Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija. Liberalai taip pat tikisi didesnio Prezidento vaidmens išlaikant galių pusiausvyrą tarp Seimo ir Vyriausybės.

Kad valdžių atskyrimo pusiausvyra sutrikusi ir pradeda strigti parlamentinė kontrolė, rodo premjero Gintauto Palucko atsisakymas priimti opozicinių frakcijų kvietimą atsakyti į kylančius klausimus dėl jo verslų ir ryšių, Antikorupcijos komisijos atsisakymas tirti šias premjero reikalų aplinkybes parlamente, krašto apsaugos ministrės Dovilės Šakalienės atsisakymas priimti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto rekomendaciją.

„Ministro Pirmininko sekretoriatas jau kelias savaites ignoruoja liberalų frakcijos kvietimą dar kartą pasikalbėti apie Vyriausybės vadovo verslus, draugus ir butus. Panašiai valdančiųjų daugumos balsais buvo sutriuškinta opozicijos iniciatyva premjero reikalus iškelti į parlamentinės kontrolės formatą Antikorupcijos komisijoje. Galų gale krašto apsaugos ministrė nutarė ignoruoti Krašto apsaugos minsiterijos veiklos parlamentinę kontrolę vykdančio komiteto rekomendaciją grąžinti į ankstesnes pareigas Antrojo operatyvinių tarnybų departamento direktorių. Parlamentinėje respublikoje tokių veiksmų net nepavadinsi saviveikla – tai savivalė“, – sako Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Frakcijos nario Eugenijaus Gentvilo pastebėjimu, Seimo daugumai kartu su Vyriausybe atmušinėjant parlamentinės kontrolės įrankius, konstitucinei pusiausvyrai į Seimą grąžinti galėtų padėti trečias šalies valdžios sąrangos dalyvis, valstybės vadovas Gitanas Nausėda.

„Suprantame, kad Prezidentas yra palankus valdantiesiems socialdemokratams, tačiau tai jau lemia praktines pasekmes Seimui ir visam parlamentarizmui. Prezidento aljansas su Seimo dauguma ir Vyriausybe virsta tuo, kad nuo pareigų nušalintas ne tik karinės žvalgybos vadovas – nušalinamas ir visas parlamentas“, – teigia E. Gentvilas.

Vadovaudamiesi Seimo statute numatyta teise, Seimo liberalai į savo frakcijos posėdį G. Palucką kvietė daugmaž pusę birželio mėnesio. Seimo Antikorupcijos komisijos neeilinio posėdžio darbotvarkę dauguma sužlugdė liepos 2 dieną. Seimo Nacionalinio saugumo ir

gynybos komitetas grąžinti į pareigas Antrojo operatyvinių tarnybų departamento direktorių pasiūlė liepos 4 dieną.

Antikorupcijos komisijos narys liberalas Vitalijus Gailius savo ruožtu dar siūlė komisijai tirti premjero Gintauto Palucko dalyvavimą versluose Turkijoje ir Brazilijoje jam einant parlamentaro pareigas, tačiau daugumos balsais idėja taip pat atmesta.