V. Čmilytė-Nielsen: „Ignoruodami VTEK sprendimus – griauname demokratinę valstybę“

Viktorija Čmilytė-Nielsen

Liberalų sąjūdžio frakcijai didžiulį susirūpinimą kelia sąmoningi ir planingi valdančiosios daugumos veiksmai vardan trumpalaikės politinės naudos menkinti ir diskredituoti Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) – pagrindinę šalies instituciją, užtikrinančią, kad valdžios įstaigos ir jose dirbantys asmenys etiškai tarnautų žmonėms. Toks iššaukiantis valdančiųjų elgesys griauna demokratinės valstybės pamatus, mažina politinės etikos standartus bei kuria ydingus precedentus ateičiai.

„Ignoruodama neigiamą VTEK sprendimą dėl Susisiekimo ministro, kadenciją baigianti Seimo valdančioji dauguma ir Vyriausybė kuria pavojingą precedentą – valdžioje esančių politikų elgesį vertinti ne iš etikos, moralės, o iš galios ir jėgos pozicijų. Dabartiniai valdantieji teigia, kad politikams Lietuvoje nebereikalingi garbės standartai, nes tam, kad išsilaikytum valdžioje esą užtenka tik mechaniško saviškių palaikymo. Toks ciniškas valdančiųjų elgesys griauna vakarietišką, taisyklėmis ir vertybėmis pagrįstą demokratinės valstybės tradiciją, o šalies gyventojams parodo, jog neetiškai besielgiantys pareigūnai gali likti nenubausti“, – teigia  Liberalų sąjūdžio pirmininkė, frakcijos Seime seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Liberalė dar kartą perspėjo valdančiuosius, kad jų siūlomas „žaidimas be taisyklių“ ne tik diskredituoja VTEK kaip pagrindinę instituciją, padedančią valstybės politikams viešajame gyvenime elgtis etiškai bei užkertančią kelią atsirasti ir plisti korupcijai, bet ir iš esmės ardo teisinės, demokratinės valstybės pamatus.

„Politikoje taisyklės yra reikalingos tam, kad jų būtų laikomasi, o ne tam, kad jos būtų selektyviai pritaikomos. Menkindami politinės etikos svarbą, pavojingai judame autoritarinės, saugiklių ir įsipareigojimų visuomenei neturinčios valstybės link“, – sako parlamentarė V. Čmilytė-Nielsen.