Siekiame užtikrinti pacientų teises: LVAT tirs, ar sveikatos paslaugų apmokėjimo pakeitimai neprieštarauja įstatymams

  • Liberalai.lt
  • liepos 15, 2025
  • Aktualijos
J, Stacevičiaus nuotr.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė nagrinėti Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narių – Viktorijos Čmilytės-Nielsen, Vitalijaus Gailiaus, Simono Gentvilo, Jevgenijaus Šuklino ir Editos Rudelienės – pareiškimą, kuriuo prašoma ištirti trijų sveikatos apsaugos ministrės įsakymų teisėtumą.

Šiais įsakymais nuo 2025 m. balandžio 1 d. iš esmės pakeista sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimo tvarka. Pasak liberalų, naujieji sprendimai kelia realią grėsmę pacientų galimybėms gauti būtinas medicinines paslaugas laiku, o gydymo įstaigoms – užtikrinti stabilią veiklą.

„Kai paslaugos tampa nefinansuojamos, jos tiesiog nebeteikiamos. Dėl šių sprendimų mažiau suplanuotų operacijų, reabilitacijų ar dienos chirurgijos atvejų bus atliekama visoje Lietuvoje. Pacientams tai reiškia ilgesnes eiles ir mažesnį prieinamumą. Esame įsitikinę, kad tokie sprendimai privalo būti peržiūrėti“, – teigia frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Skundu LVAT prašoma įvertinti šiuos sveikatos apsaugos ministrės sprendimus:

Asmens sveikatos priežiūros paslaugų suskirstymas į penkias grupes, kurių kiekvienai nustatytas skirtingas viršsutartinių paslaugų apmokėjimo lygis. Tokios paslaugos kaip dienos stacionaro ir dienos chirurgijos paslaugos, kurios iki šiol buvo skatinamos kaip efektyvios alternatyvos stacionariniam gydymui, perkeliamos į trečiąją – žemesnio prioriteto – paslaugų grupę. Tai reiškia, kad už jas gydymo įstaigoms mokama mažiau, todėl mažės tokių paslaugų prieinamumas pacientams.

Brangių tyrimų ir procedūrų – kompiuterinės tomografijos (KT) ir magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) – priskyrimas žemesnės, antrosios, prioritetinės apmokėjimo grupės paslaugoms. Atsižvelgiant į tai, įstaigoms už viršsutartinius KT ir MRT mokama iki 70 proc. jų vertės, tačiau ši suma apskaičiuojama nuo sumos, neviršijančios 50 proc. sutartinės sumos, kuri taip pat niekada neatspindėdavo faktinių išlaidų. Vadinasi mažiau tokių paslaugų galės suteikti gydimo įstaigos, o tai lems ilgesnes eiles.

„Šie įsakymai ne tik destabilizuoja gydymo įstaigų veiklą, bet ir pažeidžia pacientų teisę į savalaikes ir kokybiškas sveikatos paslaugas. Tikiuosi, kad teismas įvertins jų atitikimą aukštesnės galios teisės aktams ir apsaugos viešąjį interesą“, – sako Seimo narys Vitalijus Gailius.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija pabrėžia, kad būtina peržiūrėti priimamus sprendimus ne biurokratinės apskaitos logika, o vadovaujantis pacientų interesais ir sveikatos sistemos efektyvumu.