fbpx

Seime vyks renginys „Proveržis psichikos sveikatos sistemoje – kas turi būti kitaip?“

  • Liberalai.lt
  • gegužės 20, 2021
  • Aktualijos
ŽTSI_05_DELFI_TV_1280x720 � su V

Paskutiniaisiais dešimtmečiais pasaulyje iš esmės pasikeitė požiūris į naująjį prioritetą – psichikos sveikatą. Valstybės, skatinamos Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos, Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos Tarybos ir Europos Sąjungos dokumentų, kuria veiksmingas šiuolaikiškas psichinės sveikatos sistemas, atsisako atgyvenusių biomedicininių modelių, grįstų institucine globa, prievarta, dominuojančiomis diskriminacinėmis bei paternalistinėmis nuostatomis.

„Pasaulyje psichikos sveikata laikoma naujuoju prioritetu, valstybės investuoja į veiksmingas psichikos sveikatos sistemas, atsisako atgyvenusių, institucine globa grįstų biomedicininių modelių. Juolab tai skatina ir ragina Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos, Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos Tarybos ir Europos Sąjungos dokumentai. Nors vis daugiau dėmesio skiriama psichikos sveikatos stiprinimui, savižudybių prevencijai, kompleksinių paslaugų prieinamumui, Lietuvos psichikos sveikatos sistemoje dar yra daug spragų ir neįveiktų iššūkių, dėl kurių veiksminga ir kokybiška pagalba nesuteikiama daugeliui vaikų ir suaugusių, turinčių psichosocialinių negalių, kitų psichikos sveikatos sunkumų. Tačiau XVIII Vyriausybės programos įgyvendinimo plane numatytos priemonės proveržio link. O kad sisteminės permainos iš tiesų įvyktų, būtina sutelkti valdžios institucijų, pilietinių organizacijų ir ekspertų pastangas “, – sako Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

***

Renginys prasidės spaudos konferencija, kurioje dalyvaus Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius, koalicijos „Psichikos sveikata 2030“ atstovas Dainius Pūras bei koalicijos „Psichikos sveikata 2030” atstovai Karilė Levickaitė ir Paulius Skruibis.

Spaudos konferencijoje bus aptartos svarbiausios kryptys, kuriose reikia proveržio įgyvendinant psichikos sveikatos politiką, ypač atkreipiant dėmesį į vaikų psichikos sveikatos priežiūrą, institucinę globą, perteklinį medikamentinį gydymą, kokybiškas naujas paslaugas, psichikos sveikatos sistemos veiksmingumą ir žmogaus teisių apsaugos mechanizmų sukūrimą joje. Taip pat bus kalbama apie visuomenės psichikos sveikatos būklės tendencijas ir siūlymus valdžios institucijoms. Be to, spaudos konferencijoje bus trumpai pristatyti tyrimo pandemijos metu rezultatai, išvados ir rekomendacijos.

Laikas ir vieta: 9–10 val. Seimo spaudos konferencijų salė

***

Po spaudos konferencijos valdžios, visuomeninių organizacijų, mokymo įstaigų atstovai, specialistai ir kt. pristatys psichinės sveikatos sistemos problemas ir neišspręstus iššūkius, Vyriausybės,  Sveikatos apsaugos ministerijos planus, kalbės apie visuomenės psichikos sveikatą COVID-19 pandemijos metu ir kt. Programą galima rasti čia.

Konferencija bus verčiama į gestų kalbą.

Laikas ir vieta: 10–11.45 val. Seimo Konstitucijos salė

***

Renginį baigs diskusija „Teisė į psichikos sveikatą Lietuvoje – ar esame pasiruošę permainoms?“, kuri padės rasti konstruktyvų psichikos sveikatos ekspertų ir politikų dialogą, kad prasidėtų reikalingos  psichikos sveikatos sistemos permainos.

Diskusijoje dalyvaus: Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen, sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys, socialinės apsaugos ir darbo ministrė M. Navickienė, Seimo nariai A. Matulas, A. Navickas, M. Ošmianskienė, T. V. Raskevičius.

Laikas ir vieta: 12–13 val. Seimo Konstitucijos salė