fbpx

Seimas pritarė 22 metus brandintam liberalų projektui įteisinti naminukę

  • Liberalai.lt
  • rugsėjo 3, 2024
  • Aktualijos
Eugenijus Gentvilas

Liberalų pastangomis atšauktas dar nuo Abiejų Tautų Respublikos padalijimo Lietuvoje galiojantis draudimas virti tradicinę naminę degtinę. Nuo šiol naminukės savo klientams galės pagaminti kaimo turizmą vystantys ūkininkai – ne daugiau kaip 100 litrų per metus.

Samanės įteisinimo projektą atgaivinęs Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas primena, kad liberalizuoti naminukės gamybą 2002 m. rugsėjo 10 d. projektu siūliusi dar liberalė Dalia Teišerskytė.

2003 m. vasarį Seimo posėdyje pateikdama naminukės legalizavimo paketą parlamentarė kalbėjo: „Dar niekada nemačiau, kad draudimu mes ką nors panaikintume. Draudimu mes nepanaikinome prostitucijos, nepanaikinome korupcijos, nepanaikinome nusikalstamumo, nepanaikinome rūkymo, degtinės gėrimo ir taip toliau. Aš manau, kad visur reikia įvesti kultūrą, buities kultūrą, vartojimo kultūrą“.

D. Teišerskytės pastebėjimai dabar ne mažiau svarbūs negu anuomet, pastebi E. Gentvilas. „Imperatorė Jekaterina II panaikino tradicinį ir kultūringą naminukės vartojimo būdą ir įvedė valstybės monopolį. Po to okupuotoje Lietuvoje paplito rusiška praktika svaigintis fabrikine degtine. Šiuo projektu šiandien atmetėme dar okupantų primestą vartojimo būdą ir atgaiviname tradicinį lietuvišką gastronominį paveldą“, – teigia E. Gentvilas.

Pagal antradienį Seime priimtą Alkoholio kontrolės įstatymą, kaimo turizmo paslaugas teikiantys ūkininkai savo sodyboje galės gaminti ir parduoti ne didesnės kaip 65 tūrio proc. koncentracijos alkoholinius gėrimus, pripažintus tautiniu paveldu. Naminukė turės būti nedelsiant išpilstyta į ne mažesnę kaip 0,2 litro ir ne didesnę kaip vieno litro stiklinę tarą, pažymėta sunumeruotomis vardinėmis etiketėmis nurodant pagaminimo laiką, sudėtį, alkoholio koncentraciją.

Varyti tradicinę degtinę, perėmus dar iš baltų genčių praktikų, teisę turėjo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės gyventojai. Vėliau samanę draudė Rusijos imperija, Lietuvos pirmoji respublika, okupacinė sovietų valdžia, Lietuvos antroji respublika. 2003 m. Seimas nusprendė priešingai negu siūlė D. Teišerskytė ir dar labiau sugriežtino tvarką įvesdamas baudžiamąją atsakomybę už neteisėtą stiprių namų gamybos alkoholinių gėrimų gamybą.