Ketvirtadienį Seimas priėmė Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo pataisas, kurios numato didinti vandenį tiekiančių ir nuotekas tvarkančių įmonių efektyvumą. Projektą parengusi Aplinkos ministerija tikisi, kad Lietuvoje išaugs vandens tiekimo paslaugų kokybė bei sumažės aplinkos tarša.
Pataisas pristatęs Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys, aplinkos ministras Simonas Gentvilas vandentvarkos reformą pavadino naujos epochos pradžia. „Priimti įstatymų pakeitimai išgydo sistemines rizikas, sutvarko kainodarą ir leidžia teritorijose, kuriose įrengtos centralizuotos sistemos, 98 proc. gyventojų aprūpinti vandeniu, o 95 proc. – nuotekų tvarkymo paslaugomis. Čia ne stambinimo projektas, o regioninių įmonių sustiprinimo projektas“, – Seimo posėdyje sakė jis.
Pataisytu įstatymu vandentvarkos įmonės skatinamos savanoriškai jungtis, veikti efektyviau ir mažinti veiklos sąnaudas, kad galų gale mažėtų paslaugų savikaina ir galutinės kainos vartotojui skirtumai. Pereinamuoju laikotarpiu numatyta kainodara, kuri leis sukaupti daugiau lėšų investicijoms, užtikrins didesnę investicijų grąžą besijungiančioms įmonėms, taip pat mažesnę administracinę naštą regioninėms įmonėms. Vandens paslaugų kainų nustatymas keičiamas pagal principus, kad vandentvarkos sektorius investuoti į infrastruktūros plėtrą ir rekonstrukciją galėtų iš savo veiklos pajamų.
Be to, vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įmonės gali netekti licencijos, jeigu tinkamai neišvalys nuotekų, vartotojams tieks nekokybišką geriamąjį vandenį arba laiku nesuplanuos investicijų. Tokiu atveju, įmonei netekus licencijos, pradės veikti garantinis paslaugų teikimo mechanizmas, kuris gyventojams užtikrins nepertraukiamą geriamojo vandens tiekimą ir nuotekų tvarkymą.
Kartu valstybei sukuriamos sąlygos efektyviau kontroliuoti, kaip tvarkomos individualios nuotekos, o įmonėms nustatyta pareiga išsamiau informuoti vartotojus apie vandens kokybę ir kainas bei pagerinti prieigą prie vandens.
Įrašykite vardą
Įrašykite el. paštą
Neteisingas el. pašto adresas
Įrašykite žinutę