fbpx

Ričardas Juška: Prezidentūros siūlymas centralizuoti viešųjų pirkimų veiklą užkraus didelę biurokratijos naštą savivaldybėms

  • Liberalai.lt
  • rugsėjo 23, 2021
  • Aktualijos
Ričardas Juška

Liberalų sąjūdžio frakcijos narys, Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Ričardas Juška nepritaria LR Prezidento teikiamiems Viešųjų pirkimų įstatymo siūlymams. Jo teigimu, Prezidentūros teikiami pasiūlymai ne tik susilpnins Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO LT) veikimą, bet ir padidins administracinę naštą Viešųjų pirkimų tarnybai, sumažins konkurenciją ir net sudarys sąlygas korupcijai.

Centralizuoti viešieji pirkimai – didins biurokratiją

Prezidento teikiamame Viešųjų pirkimų įstatymų projekte siūloma sukurti centralizuotą perkančiųjų organizacijų tinklą, kurios taptų pagrindiniais viešųjų pirkimų vykdytojais ir specialistų rengimo kompetencijos centrais. Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto primininkas R. Juška teigia, kad toks siūlymas yra ydingas, nes didintų administracines naštas, o savivaldai užkrautų dar daugiau įpareigojimų.

„Komitetas siūlo atsisakyti įstatymo projekto nuostatų, susijusių su viešųjų pirkimų centralizavimo modelio keitimu ir palikti šiuo metu galiojantį reguliavimą, nes numatomas modelis iš esmės sukurtų pareigą, o ne teisę, ypatingai savivaldoje, centralizuotis viešuosiuose pirkimuose“, – kalbėjo parlamentaras.

Negana to, Prezidentūros siūlymuose atsiranda reikalavimai atestuoti viešųjų pirkimų specialistus, kurių ir taip trūksta. R. Juška sako, kad toks reikalavimas ženkliai susilpnintų Viešųjų pirkimų tarnybos veiklą, nes be tiesioginių pareigų joje tektų organizuoti dar ir mokymus.

„Toks siūlymas neproporcingai padidins administracinę naštą Viešųjų pirkimų tarnybai, kuri turės organizuoti mokymus ir egzaminus, pažymėjimų išdavimus viešųjų pirkimų specialistams. Negana to, įstatymo projektas ženkliai padidintų ir taip esamą viešųjų pirkimų specialistų trūkumą“, – pastebėjo Seimo narys.

Ar teisinga 30 000 Eur vertės viešąjį pirkimą laikyti mažos vertės viešuoju pirkimu?

R. Juška atkreipė dėmesį, jog Prezidentūros siūlymas apibrėžti 30 000 Eur vertės pirkimus kaip mažos vertės neskelbiamus pirkimus sudarytų sąlygas ne tik korupcijos apraiškoms, bet ženkliai mažintų konkurenciją.

„Tokių pirkimų vertė per metus siekia beveik 1 mlrd. Eur., o sukūrus sąlygas daryti juos neskelbiant – sudarytų nevienodas sąlygas tiekėjams varžytis dėl viešųjų pirkimų sutarčių. Todėl komitetas siūlo mažos vertės neskelbiamo viešojo pirkimo vertę sumažinti bent iki 15 000 Eur“, – kalbėjo Valstybės valdymo ir savivaldos komiteto pirmininkas.