Kol Seime virė aistros dėl naujos mokesčių politikos ir buvo atliekamas verslininko – Premjero veiklos finansinis auditas, įvyko dar vienas įdomus dalykas, kurį daug kas praleido pro ausis ir akis.
Sveikatos apsaugos ministrė apsilankiusi parlamente pareiškė, kad, siekiant pagerinti gydymo paslaugų prieinamumą bei sumažinti specialistų konsultacijų laukimo laiką, šeimos gydytojai privalės taikyti pacientų rizikos vertinimo modelį.
Sveikatos apsaugos ministerija planuoja visus žmones skirstyti į 3 eiles. Į kurią eilę pacientas bus nukreipiamas, priklausys nuo to, kokią riziką nustatys šeimos gydytojas.
Pirmoje eilėje atsidurs visi tie, kurie turi didelę riziką ir jie pas reikiamą gydytoją pateks per savaitę. Antroje eilėje, pacientams su vidutine rizika, specialisto apžiūros reikės laukti iki 30 dienų. O, tie, kurie yra lėtinės būklės ir gali palaukti, atsidurs trečioje eilėje. Jiems gydytojo reikės laukti du ir daugiau mėnesių.
Kaip teigia ministrė, pacientų rizikas suskirsčius pagal pacientų sveikatos būklę, pagreitės paslaugų gavimo laikas tiems, kuriems labiausiai jų reikia.
Nežinau, kaip jums, bet man, tokie Sveikatos apsaugos ministrės eksperimentai kelia labai daug klausimų ir gali atnešti visišką chaosą į mūsų sveikatos apsaugos sistemą.
Pirmiausiai, rūšiuoti žmones pagal jų sveikatos būklę ir pagal tai teikti jiems medicininę pagalbą, yra neetiška. Tokia situacija primena karo lauko ligoninę, kada operacinė viena, o pagalbos reikia dviems ir medikai renkasi, ką išgelbėti, o ką pasmerkti agonijai ir mirčiai.
Kita vertus, visi Lietuvos piliečiai moka sveikatos mokesčius arba yra apdrausti valstybės lėšomis, todėl visi ir teisėtai tikisi iš valstybės gauti kvalifikuotą pagalbą laiku, kai tam yra poreikis. Toks žmonių rūšiavimas 21 a. yra skandalingas ir pažeidžia jų teises bei orumą.
Rūšiavimą arba pacientų rizikos vertinimo modelį planuojama pavesti atlikti šeimos gydytojams. Bet ar jų kas klausė? Ar jie tam pasiruošę? Pagaliau, kas prisiims atsakomybę, už tai, kad žmogus bus nusiųstas ne į tą eilę, ir belaukiant gydytojo konsultacijos ilgesnį laiką, jo sveikata stipriai pablogės ar net jis neteks gyvybės? Kas tada? Ar SAM suvokia tokių savo siūlymų absurdiškumą?
Nuo pat sovietinių laikų yra aišku, kad jeigu prie durų egzistuoja eilė, tai yra ir kitos „neoficialios“ durys, per kurias galima patekti be eilės. Toks, neapibrėžtas žmonių rūšiavimas į „skirtingo greičio“ eiles, didina korupcijos ir piktnaudžiavimo galimybes sveikatos apsaugos sistemoje. Apsukresni naudosis savo pažintimi, įtaka ir resursais, kad patekti į „greičiausią eilę“, o tokių galimybių neturintys, bus įkalbėti palaukti ir labiau rizikuos savo sveikata.
Tokia „kastų“ sistema tik dar labiau apsunkintų sveikatos paslaugų prieinamumą pacientams bei pagilintų jų nelygybę.
Taip dirbtinai suskirstydama žmones į eiles, Sveikatos apsaugos ministerija nesprendžia eilių problemos gydymo įstaigose iš esmės. Juk kiekvienas turbūt supranta, kad bendras pacientų skaičius nuo to nemažėja ir gydytojų apkrovos išlieka tos pačios.
Dar daugiau, tikėtina, kad uždraudus pacientams mokėti priemokas nevalstybinėse gydymo įstaigose, pacientų srautas viešojo sektoriaus gydymo įstaigose tik dar labiau padidės.
Prieš rinkimus socdemai labai ryžtingai žadėjo sumažinti eiles pas gydytojus. Deja, panašu, kad pastarieji valdžios sprendimai gali prisidėti prie dar didesnių eilių susiformavimo. O socdemų deleguota Sveikatos apsaugos ministrė siūlo eiles mažinti kurdama naujas eiles…
Jeigu prie duonos ar mėsos žmonės kažkada eilėje galėjo ir pastovėti. Tai, laukti eilėje prie savo sveikatos, kaip siūlo socdemai, jau yra antihumaniška.
Įrašykite vardą
Įrašykite el. paštą
Neteisingas el. pašto adresas
Įrašykite žinutę
[cf7sr-simple-recaptcha]