Statistikos departamento virsmas Lietuvos duomenų agentūra yra savalaikė transformacija, kuri brėš šiuolaikišką elgesio su duomenimis ir informacija projekciją, teigia Seimo Ateities komiteto pirmininkas, liberalas prof. Raimundas Lopata.
„Valstybės duomenų agentūra turėtų tapti šalies ateities ekosistemos branduoliu. Valstybės duomenynas yra išeities taškas rengiant ateities įžvalgas, grindžiant strateginius sprendimus bei ekspertinį vertinimą daugelyje sričių: nuo švietimo iki kritinių technologijų plėtros. Tik toks valstybės duomenų (kaip didžiųjų duomenų) supratimas žengtų koja kojon su Lietuvos ateities ekosistemos kūrimu, visaverte viešojo valdymo reforma“, – konferencijoje „Valstybės duomenų konferencija 2023. Raktas: vizijos ir transformacijos“ pažymėjo R. Lopata.
Prie rengiamos valstybės duomenų valdymo projekcijos savo diskusijomis reikšmingai prisidėjo ir pats Seimo Ateities komitetas. „Norom nenorom valstybė artėja prie supratimo, kad valstybės duomenys iš esmės yra didieji duomenys, kurie nepalyginamai išplečia tradicinę Statistikos departamento veiklos apimtį ir įtaką. Tik laikas parodys, ar estiškasis hibridinis – valstybės statistikos ir šiuolaikinės duomenų analizės – modelis, kuriuo Lietuva pasekė, tinka mūsų valstybės ypatumams“, – sako R. Lopata.
Seimo nario pastebėjimu, pereinant prie dinamiško big data pasaulio, duomenų srautų sąveikų analizė ir valdymas suteikia beribes pažinimo, kūrybos ir inovacijų galimybes ir sukelia galingą poveikį socioekonominėms transformacijoms.
Vis dėlto pats savaime Duomenų agentūros įkūrimas neišsprendžia problemų ir uždavinių, kuriuos nuolat kelia Seimo Ateities komitetas. R. Lopatos manymu, kol kas lieka neatsakyta, kokie bus įgyvendinimo terminai, darbuotojų kvalifikacija, bendradarbiavimas su kitomis valstybės ir verslo institucijomis ir kt.
„Svarbiausia yra ne vien turėti patikimus duomenis ir tinkamai juos pateikti, o inovatyvūs, įrodymais grįsti sprendimai. Tai yra didžiųjų duomenų analitikos pritaikymo strateginiams sprendimams visais politinio valdymo lygmenimis kokybės ženklas“, – sako Seimo Ateities komiteto pirmininkas.
Seimo Ateities komitetas, plėtodamas šalies ateities ekosistemą, vos ne kasdien susiduria su šiuolaikišku duomenų pritaikymo deficitu. Šviežiausias pavyzdys: mokslo, technologijų ir inovacijų finansavimo krypčių vertinimo modelis neturi ne tik šiuolaikinės konceptualios analitikos, bet net paprastos ir patikimos statistinės (small data) bazės.
Įrašykite vardą
Įrašykite el. paštą
Neteisingas el. pašto adresas
Įrašykite žinutę