fbpx

Prof. R. Lopata. Ukrainoje sprendžiasi mūsų likimas

  • Raimundas Lopata
  • vasario 18, 2022
  • Nuomonė
RAIMUNDAS LOPATA

Dar vakar su kolegomis iš Seimo buvome Kijeve, kur paminėjome ne tik mūsų valstybei svarbią Vasario 16-ąją, bet ir žengėme svarbius politinius žingsnius Europos saugumui. Kai visos šalys ragina savo piliečius, esančius Ukrainoje, išvykti ir teritoriją palieka civiliai – ten turi būti politikai: Europos valstybių lyderiai ir atstovai, kurie išreiškia atvirą palaikymą Ukrainos valstybingumui ir nepriklausomybei. Tokią misiją, vykdami į Ukrainą, vykdėme ir mes.

Nors Maskva praneša, jog išveda dalį karių ir atsitraukia, šiuo metu Rusijos pasienyje su Ukraina ir Baltarusija yra sutelkti didžiuliai karinės technikos kiekiai ir daugiau nei 100 tūkstančių karių. Nenorą atsiraukti ir įsiveržimo į Ukrainą grėsmę rodo ir nuolatiniai apšaudymai, dar vakar, mums išvykus, Rusijos remiamų separatistų kulkos pasiekė vaikų darželio sienas Donbase.

Šiuo metu Ukrainoje sprendžiasi karo ir taikos klausimas, todėl turime palaikyti ukrainiečių valstybingumą ir rodyti aiškią poziciją Rusijai – Europos bendrystę. Vykdami į Kijevą siekiame įkvėpti mūsų pavyzdžiu sekti ir kitų valstybių atstovus, prie šios iniciatyvos jau prisijungė ir Lenkijos bei Didžiosios Britanijos politikai. Mano nuomone, tokie mūsų parlamentarų vizitai turėtų tapti nuolatiniais. Ir nors vizito metu patikimi šaltiniai ne kartą mus informavo apie galimas atakas, šioje situacijoje politikų baimei neturi likti vietos. Ukrainos parlamentas ir kitos valdžios institucijos bei gyventojai tokiomis sąlygomis gyvena kiekvieną dieną.

Kalbantis su Ukrainos politikais ir gyventojais jaučiasi stiprėjantis jų ryžtas tapti tiek Europos Sąjungos, tiek NATO dalimi. Todėl vizito metu, trečiadienį, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK) vienbalsiai priėmėme rezoliuciją dėl Ukrainos integracijos Europos Sąjungoje. Šia rezoliucija siekiame paspartinti Ukrainos europinę integraciją, suteikiant jai kandidatės statusą, bei aptariame Ukrainos karinių pajėgumų stiprinimą ir sankcijas Rusijai įsiveržimo atveju. Pasirašyta rezoliucija tik sustiprina ukrainiečių norą ir patvirtina mūsų, kaip politikų, pareiškimą, jog Lietuva visomis pastangomis juos palaikys.

Šis vizitas – tai signalas Europos politikams vykti į Kijevą ir palaikyti Ukrainos žmones. Galima pasidžiaugti, jog mūsų sąjungininkai į šią situaciją taip pat žiūri rimtai ir supranta, kad Ukrainos valstybingumas bei nepriklausomybė yra visos Europos interesas. Savo pajėgas į Lietuvą jau atsiuntė Vokietija, atvyksta kanadiečių padaliniai, atsiųsti savo karius taip pat svarsto ir amerikiečiai. Turime suprasti ir įvertinti tai, jog Lietuvos saugumo klausimas šiuo metu sprendžiasi ne prie mūsų sienų, o Ukrainoje.