fbpx

Prof. R. Lopata. Kuo R. Žemaitaitis skiriasi nuo F. Jansono?

  • Raimundas Lopata
  • birželio 4, 2024
  • Nuomonė
R. Lopata_foto

Remigijus Žemaitaitis Seimo ir Konstitucinio teismo nutarimu yra pripažintas pažeidęs priesaiką ir Konstituciją. Nepaisant to, didelė dalis Lietuvos žmonių mano, kad jis vertas Lietuvos prezidento vardo. Jį galima laikyti vienu iš prezidentinės kampanijos nugalėtojų.

Tikėtina, kad jeigu R. Žemaitaičiui pavyks suformuoti tai Lietuvos daliai priimtiną politikų sąrašą, jis gali pakartoti savo sėkmę Seimo rinkimuose ir siekti būti valdančios koalicijos nariu.

Kaip į tai reaguos Lietuvos socialdemokratai? Pirminės reakcijos teigiamos, nes koalicijos jie nemato tik su konservatoriais, tad R. Žemaitaičiui durys atviros? Aišku, rinkėjams teks paaiškinti, kaip čia socdeminiai principai dera su Konstitucijos pažeidimais ir antisemitizmu. Bet kitaip žiūrint, socdemų rinkėjai nėra tie, kuriems rūpi vertybiniai principai, nepaisant to, ką apie tai galvoja Vytenis Andriukaitis.

Prezidentas turėtų pagal prezidento veiklos ir vertybių apibrėžimą neleisti asmeniui, pažeidusiam Konstituciją ir skatinančiam tautų neapykantą, dalyvauti formuojant prezidento tvirtinamą vyriausybę.

Kita vertus, prezidentas savo patarėju yra pasirinkęs žmogų, kuris savo laiku aktyviai dalyvavo vienoje pirmųjų hibridinių atakų prieš Lietuvą, sukeliant antisemitizmo bangą tam tikros rūšies spaudoje ir tuo diskredituojant Lietuvą. Ir prezidentui tai netrukdo, jis labai gerai vertina savo patarėją ir viešai prašo, kad jis jam toliau dirbtų. Tad ir čia R. Žemaitaičiui neturėtų kilti problemų dalyvaujant naujosios vyriausybės veikloje.

Neginant Tėvynės sąjungos keista, kad socialdemokratams ir prezidentui konservatoriai yra žymiai didesnė blogybė už R. Žemaitaitį ir jo partiją.

Įdomu, kaip tokios vyriausybės formavimą, jei taip įvyks, prezidentas paaiškins Europos Vadovų Taryboje? Kaip socialdemokratų internacionalas ir Europos parlamentas vertins Lietuvos socialdemokratų bendradarbiavimą su Konstitucinio teismo pripažintu antisemitu.

Ar apsimesime, kad čia tik demokratijos klaidos, kurioms mes neturime jokios įtakos?