fbpx

Pavasario sesijoje Liberalų sąjūdis tęs koalicijos darbus ir grįš prie Konstitucijos pataisų

  • Liberalai.lt
  • kovo 9, 2022
  • Aktualijos
LS Frakcija Seime

Ketvirtadienį prasidedančioje Seimo pavasario sesijoje Liberalų sąjūdžio frakcija kvies priimti bazines Lietuvos Respublikos Konstitucijos pataisas, o teikiamomis įstatymų pataisomis toliau tęs 2020 m. lapkričio 5 d. pasirašytos koalicinės sutarties prioritetų praktinį įgyvendinimą.

Po galutinių balsavimų Konstitucijos pataisomis bus įtvirtinami tiesioginiai merų rinkimai, numatyta galimybė į Seimą būti renkamam nuo 21 metų, o šiurkščiai Konstituciją pažeidusiems arba priesaiką sulaužiusiems asmenims – suteikta galimybė sugrįžti į valstybines pareigas praėjus ne mažiau kaip 10 metų po apkaltos. Pirmuosius du projektus pristatys Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, trečiąjį – Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas Raimundas Lopata.

Koalicine sutartimi įtvirtintą ekonomikos transformaciją liberalai tęs siūlydami atnaujinti socialinio verslo kategoriją. Daugiau galimybių verslui kurti socialinį ir aplinkosauginį poveikį numatys liberalų teikiamos Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymo pataisos ir kiti projektai.

Lietuvai toliau žengiant Žaliuoju kursu, liberalai šalia tvariosios energetikos plėtros sąlygas gerinsiančių Atsinaujinančių išteklių energetikos, Elektros energetikos ir kitų įstatymų pataisų įtraukia ir lengvatos visiems gyventojams pasiūlymą – lengviesiems elektromobiliams, kurių vertė neviršija 50 tūkst. eurų, netaikyti importo ir pirkimo pridėtinės vertės mokesčio.

Įgalindami socialiai pažeidžiamiausias visuomenės grupes, kaip numato koalicinė sutartis, liberalai pavasario sesijai parengė Darbdavių socialinių iniciatyvų skatinimo įstatymą ir jį lydinčių pataisų paketą, kuris apibrėžia įmonių indėlį gerinant darbuotojų ir jų šeimų padėtį – tai yra nukreipia tiesiai į žmonių socialinę gerovę. Projektu tikimasi kurti naują, šiuolaikinę darbdavio ir darbuotojo santykių kokybę.

Be to, išplečiant Išmokų vaikams įstatymą, liberalai siūlo sudaryti lankstesnes galimybes šeimoms prižiūrėti savo vaikus – vaiko priežiūros išmoka būtų skiriama ir auklių darbui kompensuoti.

Pagal koalicinę sutartį, siekdami kokybiško ir efektyvaus viešojo administravimo ir stiprindami savivaldybių savarankiškumą, liberalai siūlo įteisinti jau dabar kai kur Lietuvoje taikomą valdymo inovaciją – atitinkamu pataisų paketu reglamentuoti dalyvaujamąjį biudžetą savivaldoje. Anot projekto aiškinamojo rašto, tai yra būdas kartu su bendruomene spręsti, kaip panaudoti viešąsias lėšas, patiems gyventojams siūlant idėjas ir balsuojant už labiausiai patikusias. Pagal „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktą apžvalgą, pernai kas trečia savivaldybė (22 iš 60) jau įgyvendino dalyvaujamąjį biudžetą.

Kartu siūlant Vietos savivaldos įstatymo pataisas ir jomis įgalinant savivaldybių tarybų narius plačiau viešinti savo veiklą, liberalai tikisi didinti visuomenės informavimą, kaip savivaldoje priimami sprendimai. Be to, liberalų iniciatyva į pavasario sesijos darbotvarkę turėtų atkeliauti ir naujas Bendruomeninių organizacijų plėtros įstatymas.

Pernai šešių valdančiųjų partijų atstovams pasirašius nacionalinį susitarimą dėl švietimo, ateinančioje pavasario sesijoje, įgyvendinant susitarimą, liberalai siūlys Švietimo bei Mokslo ir studijų įstatymo pataisų.

Liberalų sąjūdžio frakcija pavasario sesijoje iš viso planuoja pateikti 55 teisės aktų projektus. Liberalai valdančiąją koaliciją sudaro su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ir Laisvės partijos frakcijomis.