fbpx

P. Auštrevičius. Režimui reikia persiųsti sąskaitas už migrantus

  • Petras Auštrevičius
  • liepos 2, 2021
  • Nuomonė
Petras Auštrevičius

Nesutiksiu su Raimondo Kuodžio siūlymu, kad migrantus iš Baltarusijos Lietuvoje reikėtų sodinti kaip diversijos prieš Lietuvą vykdytojus. Atsakingas yra režimas su ūsais, migrantai yra, buvo ir bus tik įrankis (vienas iš daugelio). Atsakyti privalo organizatoriai, bausti reikia režimą. Būdų yra.

  1. Reikia įgyvendinti jau anksčiau Sąjūdžio prieš Astravo pateiktą siūlymą, jį išplečiant, t.y. suskaičiuoti visas išlaidas, kurias Lietuva patiria dėl Lukašenkos režimo keliamos Astravo AE branduolinės rizikos, prie to pridedant išpuolį prieš Lietuvą pasitelkiant nelegalius migrantus.Per tarptautinius teismus reikia teikti ieškinį Minskui, Lukašenkos režimui. Greta to, laikas areštuoti Baltarusijos valstybinių įmonių (parduodančių naftos produktus, trąšas ir kt.) turtą Europoje.Pradėkim nuo Lietuvos. Yra Klaipėdos uostas, yra aplink jį veikiančios įmonės, yra „Belorus“ sanatorija Druskininkuose. Verta išsikelti tikslus, susidarant veikimo planą ir trumpalaikėje perspektyvoje.
  1. Būtina reikalauti atsakomybės per tas tarptautines organizacijas, kurių nare Baltarusija (Lukašenkos režimas) vis dar yra. Pavyzdžiui, Jungtinių Tautų Tarptautinė migracijos organizacija, įsikūrusi Ženevoje.Mano galva, Baltarusijos režimo tarptautinę ataką prieš ES ir Lietuvą galėtų svarstyti ir JT Saugumo Taryba. Juk vykdomi neskelbti, bet viešai žadėti hibridinio karo veiksmai.
  1. Lietuvos kriminalinės žvalgybos užduotis yra greičiau įvardinti nelegalaus žmonių gabenimo organizatorius Baltarusijoje. Už terorizmą, pasitelkus migrantus, turi būti baudžiamoji atsakomybė.
  2. Reikia daugiau koordinuotų Lietuvos pastangų, kad migrantų tema pasistūmėtų aukščiau Vakarų lyderių darbotvarkėse.Lukašenka yra juodoji skylė Europoje. Lietuvą su vizitu lankysiantys Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Ch. Michelis ir Europos Komisijos vadovė U. von der Leyen turi garantuoti solidesnę ir skubią ES politinę bei finansinę pagalbą mūsų šaliai. Savo ruožtu, pasiūliau aptarti nelegalios migracijos klausimą, su kuriuo susiduria Lietuva, Europos Parlamento plenarinėje sesijoje Strasbūre jau kitą savaitę.Esama proga Europos lyderiams taip pat reikia priminti išliekančias rizikas dėl nesaugios Astravo AE, kurios niekur nedingo.
  1. Dėl ekstremalios situacijos Lietuvoje skelbimo – geriau priimti sprendimus anksčiau nei bėgti iš paskos. 800 vietų modulinių namų miestelis laikinam apgyvendinimui nuo rugpjūčio? Abejoju, ar tiek laiko turime.Savivaldybės turi prisidėti sprendžiant problemą, vien Valstybės sienos apsaugos tarnyba nesusitvarkys. Lukašenka kerštaus toliau, ir jį gali stabdyti tik pateiktos rimtos ir didelės sąskaitos.