fbpx

P. Auštrevičius. Europinis COVID-19 pažymėjimas: kelias grįžti į įprastą gyvenimą

  • Petras Auštrevičius
  • balandžio 29, 2021
  • Nuomonė
EP-079187A_Austrevicius_portrait

Šiandien Europos Parlamentas uždegė žalią šviesą visos Europos atsivėrimui – taip vadinamo ES COVID-19 pažymėjimo įvedimui, kuris turėtų įsigalioti jau nuo birželio. Esu tikras, kad tai yra tiesiausias kelias mums visiems grįžti į įprastą gyvenimą.

Atskiros Europos šalys savarankiškai jau svarstė ar tebesvarsto ne vieną aplinkkelį ar šunkelį, bet šiandien tiesiog būtinas bendras ir greitai veikiantis sprendimas. Būtent ES COVID-19 sertifikatas leis Europai bendrai ir kiekvienai ES šaliai atskirai pradėti lipti iš socialinės ir ekonominės duobės, į kurią įstūmė pandemija.

Europinis COVID-19 sertifikatas reiškia daug daugiau nei vien galimybę vėl skraidyti į šiltus kraštus. Aišku, pirminė laisvės keliauti sąlyga išlieka ta pati – tai sėkmingas masinis vakcinavimas ir nemokamas masinis testavimas. Tam, kad tai pasiektų, atskiros ES šalys dar turės įdėti nemažai darbo artimiausiu metu.

Šią vasarą planuojamas įvesti ES COVID-19 pažymėjimas bus skaitmeninio pavidalo arba popierinė kopija, įrodanti, kad žmogus jau pasiskiepijo vakcina nuo COVID-19, ja persirgo arba turi neigiamą testo rezultatą. Europos Parlamentas šiandien balsuodamas sutarė, kad skiepijimo pažymėjimas galios vienus metus, persirgimo sertifikatas – 90 dienų nuo teigiamo testo, o testo rezultatas – 72 valandas (greitojo testo – 24 val).

Paprasčiau kalbant, ES COVID-19 pažymėjimą žmogus galės nešiotis telefone (tikriausiai vadinamojo greitojo atsakymo kodo QR pavidalu) arba galės atsispausdinti popieriuje, jei tik to pageidaus. Laisvė rinktis. Atsakant į kai kuriuos viešus nuogąstavimus, noriu patikslinti, kad minimas sertifikatas tikrai nebus papildomas įspaudas pase ar žyma ID kortelėje. COVID-19 pažymėjimas nei papildys asmens tapatybės dokumentą, nei juo labiau jį pakeis.

Pati duomenų patikra apims šias fazes: tai asmens tapatybės identifikavimas, COVID-19 pažymėjimo su duomenimis apie gautą vakciną (arba persirgimą, ar – neigiamą testą) informacija bei duomenys apie tai, kas išdavė sertifikatą.

Nematau pagrindo kelti bangų ar panikuoti dėl asmens duomenų apsaugos. Europos Parlamentas priimtu sprendimu nedviprasmiškai numatė, kad keliaujančių žmonių pažymėjimuose esančios informacijos atskiros šalys saugoti negalės, nebus sukurta ir jokia bendra ES duombazė.

Kas ne mažiau svarbu – pagal dabartinį EP siūlymą, ES šalys kviečiamos užtikrinti visuotinį ir visiems prieinamą nemokamą testavimą. Taip butų sudarytos galimybės keliauti dėl vienų ar kitų priežasčių nepasiskiepijusiems žmonėms.

COVID-19 pažymėjimo turėtojams, kaip numatyta, nebus taikomi papildomi kelionių ribojimai – karantinas, saviizoliacija ar privalomas testavimas. Esu tikras, kad vakcinuotis tikrai verta. Pats atlikti šią procedūrą buvau pakviestas Briuselyje, prieš savaitę gavau pirmąjį skiepą. Man vakcinavimo privalumai aiškūs: tai leidžia suvaldyti ligą ir jau šiandien padeda visuomenei po truputį pilnavertiškai grįžti į gyvenimą. Masinis vakcinavimas yra tiesiausias ir, ko gero, pigiausias kelias į atsivėrimą.

Lietuvoje turime situaciją, kad prieš porą savaičių Ekonomikos ir inovacijų ministerija Vyriausybei pateikė vadinamojo galimybių paso koncepciją, vyksta derinimo procedūros. Kažkas Baltijos šalyse svarsto apie kelionių burbulo tarp Lietuvos, Latvijos ir Estijos atnaujinimą… Mano įsitikinimu, dėmesį šiandien verta koncentruoti į svarbiausius dalykus. Dubliuoti ES COVID-19 pažymėjimą (dėl savaitės ar kelių dienų) prasmės mažai, kaip ir kurti burbulus.

Ypač svarbu, kad masinei vakcinacijai didelėje dalyje valstybių vis dar neįgijus reikiamo pagreičio, visos ES šalys užtikrintų greitai prieinamą nemokamą testavimą. Nuo sostinių iki atokiausių gyvenviečių. Tai pažymėjo ir Europos Parlamentas, tai labai aktualu Lietuvai. Ar turėsime nemokamą ir visuotinį testavimą, jei taip – kada? Investuokime į tai, nes tai šiandien reikalinga ir prasminga.

Jau kitą savaitę prasidės vadinamas trialogas tarp pagrindinių ES institucijų – startuos Europos Parlamento derybos su Europos Komisija ir Taryba. Yra bendras įsipareigojimas iki birželio pabaigti derybas. Nuo jų sėkmės priklausys finalinio balsavimo Europos Parlamente rezultatai.

Esu įsitikinęs, kad Lietuvai europinis COVID-19 pažymėjimas reikalingas ne mažiau nei turistų pasiilgusiai pietų Europai. Vidaus ar atvykstamasis turizmas Lietuvoje gaivins ne vien paslaugų sektorių, jis pakels bendrą vartojimo lygį. Tai būtina, kad atsigautų darbo rinka Lietuvoje.

Siūlomos bendros europinės taisyklės dėl COVID-19 sertifikato tikrai yra geranoriškos. Visiems reikia solidariai bristi iš bėdos. Skiepykimės, atsiverkime. Bus lengviau.