fbpx

O. Aleksiūnaitė. Kaip Mokesčių inspekcija primetė kaltę be kaltės

  • Ona Aleksiūnaitė
  • rugpjūčio 14, 2024
  • Nuomonė
ona aleksiunaite

Neseniai ne viena įmonė gavo bauginančio pobūdžio elektroninį laišką iš Valstybinės mokesčių inspekcijos, kuriame kone tardytojo tonu kreipiamasi į mokesčių mokėtoją, atseit jis galimai apvogė valstybę. Atskiroms įmonėms išsiųstų laiškų turinys tas pats, todėl jie veikiausiai sugeneruoti automatiškai. Vis dėlto žodžiai turi vienodą prasmę, net jeigu visiems išsiunčiami abejingai ir neatsakingai.

Štai ką daugybei verslininkų parašė VMI: „Išanalizavome Jūsų deklaruotus bei trečiųjų šaltinių pateiktus duomenis, turime pagrįstų klausimų, ar visi mokesčiai Jūsų įmonėje yra apskaitomi ir sumokami teisingai.

Atkreipiame dėmesį, kad 2023 m. Jūsų įmonėje sukuriama papildoma pridėtinė vertė ir sumokami mokesčiai buvo mažesni nei kitų analogišką veiklą vykdančių įmonių. Tokia situacija kelia klausimų, ar, teikdami deklaracijas, visas pajamas apskaitėte ir deklaravote teisingai. Rekomenduojame Jums savarankiškai įsivertinti pajamų deklaravimo, mokesčių apskaičiavimo ir sumokėjimo teisingumą, o nustačius neatitikimų, pateikti deklaracijas ir patikslinti anksčiau deklaruotus duomenis. (…)“.

Sutrikę įmonių vadovai kreipiasi patarimo: ką jie negerai padarė, kuo užkliuvo VMI? Nuraminu, kad čia tik bejausmis tekstas, kuris nereiškia, kad jie nusikalto, ir pasiūlau kreiptis nurodytais kontaktais. Kai vieniems pavyksta prisiskambinti, jie sužino, kad laiškas iš tikrųjų buvo suformuotas automatiškai. VMI specialistas tik paprašo patikrinti veiklos kodą. Tvarka. Daug nerimo dėl nieko. Niekas nenusikalto, tik sunešama auka biurokratijai patikslinant kodą.

Tačiau praeina kelios dienos ir įmones vėl pasiekia keli analogiški laiškai. Šį kartą jau pati aiškinuosi, kuo užkliuvo kiti mokesčių mokėtojai. Bandymas prisiskambinti nesėkmingas: „Adresatas šiuo metu yra nepasiekiamas“. Mus laiškai pasiekia, mes laiškų siuntėjo – ne. Mokesčiai be atsako.

Tuomet verslininkams, kurie per lietuvių kalbos pamokas pasislėpę nerūkė už mokyklos garažo, kyla paprastas teksto suvokimo klausimas: ką reiškia formuluotė „įmonėje sukuriama papildoma vertė ir sumokami mokesčiai buvo mažesni, nei kitų analogišką veikla vykdančių įmonių“? Negi įmanoma pamatuoti, kiek kokia įmonė turi uždirbti? Jeigu vieniems sekasi geriau, negi mokesčių biurokratijai tai jau automatiškai reiškia, kad įmonės su mažesne apyvarta slepia pajamas ir dirba šešėlyje?

Kam iš viso kyla mintis absoliučiai viską sukišti į vieną lentyną ir matuoti pagal vieną liniuotę? Pati žinau įmonių, kur sandorių sudaroma vos keli per metus, kai analogišką veiklą vykdančiose įmonėse tiek gali būti atliekama per vieną dieną.

Pagal Mokesčių administravimo įstatymą Valstybinė mokesčių inspekcija turi pareigą atlikdama savo funkcijas „stengtis kuo mažiau trikdyti mokesčių mokėtojo veiklą“. Automatiškai išsiųstais brukalais mokesčių mokėtojų veikla buvo sutrikdyta: reikėjo be reikalo konsultuotis, skambinti VMI ir kai kada jausti kaltę be kaltės.

Jeigu VMI nori padėti verslui, tuomet laiške reikėtų konkrečiai įvardinti, kad lyginant metinės finansinės atskaitomybės duomenis veiklos kodas nesutampa su „Mano VMI“ deklaruotu kodu, ir paprašyti patikrinti, kokia veikla yra pagrindinė, užuot siuntinėjus nekorektiškus bendro pobūdžio laiškus, kurie tik kelia nerimą ir sumaištį.

Galų gale, jeigu mokesčių mokėtojas sukuria net nedidelę pridėtinę vertę, gal vis dėlto mokesčių administratorius galėtų jį pasveikinti, kad iš viso bent tiek sukuria, o ne prašo pagalbos ir pašalpų? Na, ir jeigu VMI į mokesčių mokėtojus žvelgtų ne kaip į lengvus taikinius, o klientus, tuomet ir komunikacija pagerėtų, ir rastųsi daugiau tarpusavio pagarbos.