fbpx

Nauji valdančiųjų reikalavimai gresia regionų ligoninių uždarymu

  • Liberalai.lt
  • spalio 9, 2020
  • Aktualijos
Audrius Klišonis

Likus trims mėnesiams iki metų pabaigos Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, iškėlęs naujus reikalavimus rajonų gydymo įstaigoms, bando įgyvendinti jau keletą metų nepavykusį savo siekį – uždaryti rajonų ligonines. Tokios nuomonės laikosi Plungės rajono meras Audrius Klišonis, susipažinęs su A. Verygos pasirašytais neurologijos paslaugų teikimo specialiųjų reikalavimų pakeitimais.

Remiantis jais, neurologijos stacionalines paslaugas teikiančios gydymo įstaigos privalo iki kitų metų sausio 1 d. savo lėšomis įsigyti medicinos prietaisus, kitu atveju – neteks galimybės teikti tokias sveikatos priežiūros paslaugas. Medicinos prietaisų sąraše nurodomi ne ligoninių turimi, o naujesnės laidos ne mažiau kaip 64 sluoksnių kompiuteriniai tomografai, taip pat tokia įranga, kurios rajonų ligoninėms nereikia kasdien, o įsigyti ir išlaikyti ją būtų per brangu. Tokios įrangos kaina siekia 300 tūkst. eurų, tačiau net juos ir turint, regioninėms ligoninėms per likusius šių metų mėnesius įvykdyti pirkimo procedūras ir paruošti įrangą naudojimui tiesiog neįmanoma.

„Kai koronaviruso akivaizdoje Lietuvos gydymo įstaigos ir taip vos suduria galą su galu, skaičiuoja biudžetus, kad užtektų apsaugos priemonėms ir užtikrintų veiklos tęstinumą, Sveikatos apsaugos ministerija skiria nurodymą, kurio neįmanoma įgyvendinti. Akivaizdu, kad taip paskubomis siekiama padaryti tai, ko nepavyko prieš dvejus metus, kai ministerija buvo sudariusi „juodąjį“ rajoninių ligoninių sąrašą. O ir kas galėtų paneigti, kad tai – pagalba kai kuriems medicinos įrangos pardavėjams padėti susikrauti pelnus metų pabaigoje. Juk blogos praktikos ir pavyzdžių, kai vienos partijos ministras „pakoregavo“ kompensuojamųjų vaistų sąrašus, įtraukdamas „reikiamas“ farmacijos bendroves turime“, – sako A. Klišonis, Plungės rajono, kurio 43 tūkst. gyventojų aptarnaujanti ligoninė tąkart buvo irgi patekusi į „juodąjį“ sąrašą, meras.

Pasak jo, ministerijos nurodyti prietaisai vienai rajono ligoninei gali kainuoti iki 1 mln. eurų, tačiau žinant rajono ligoninių biudžetus, susidariusius papildomus kaštus dėl koronaviruso pademijos, reikia visiškai nesiorientuoti situacijoje duodant tokį nurodymą gydymo įstaigoms.

„Akivaizdu, kad rajonų ligoninėms liks tik vienas sprendimas – uždaryti neurologijos skyrius. O tai reiškia, kad griūna ir kai kurie kiti skyriai, pavyzdžiui, reanimacijos, kuris tampriai susijęs su neurologijos skyriuje teikiamomis paslaugomis. Kokios pasekmės? Atleisti gydytojai ir personalas, didesnės pacientų eilės regioniniuose centruose, kurie galbūt ir turi dalį įrangos ar bent jau yra pajėgūs ją įsigyti. Paslaugos gali būti ir kurį laiką visai neprieinamos, jei, pavyzdžiui, regioniniame centre kaip dabar Šiauliuose atsivers koronaviruso židinys“, – teigia Plungės meras.

Šis nei su medikų bendruomene, nei su visuomene neišdiskutuotas A. Verygos sprendimas jau sulaukė ir Lietuvos ligoninių asociacijos pasipriešinimo. Jos vadovas Dalis Vaiginas vakar kreipėsi į Lietuvos savivaldybių asociaciją. Abi organizacijos planuoja tekti jėgas ir prašyti Sveikatos apsaugos ministerijos nukelti reikalavimų vykdymo terminą iki 2022 m. sausio 1 d., leisti naudoti turimus medicinos prietaisus, ypač – tomografus, o dėl nerentabilių paslaugų teikimo susitarti įstaigoms tarpusavyje teikti jas pagal sutartį.