fbpx

Liberalas siūlo nebausti ūkininkų už klaidas deklaruojant pasėlius

  • Liberalai.lt
  • balandžio 20, 2023
  • Aktualijos
Juozas Baublys2

Kad ir kaip baigtųsi ketvirtadienį parlamento opozicijos rengiama interpeliacija prieš žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką, Seimo Kaimo reikalų komiteto narys liberalas Juozas Baublys siūlo nebausti Lietuvos žemdirbių, jeigu jiems ne visiems pavyks įgyvendinti šįmet ypač sudėtingą pasėlių deklaravimo pareigą.

Nuo pirmadienio pradėjus deklaruoti žemės ūkio naudmenas ir pasėlius, kol kas paraiškas pradėjo pildyti keli tūkstančiai ūkininkų. Deklaravimas Paraiškų priėmimo informacinės sistemos portale šiomis dienomis stringa.

J. Baublio teigimu, visą atsakomybę už deklaravimo rezultatus turi prisiimti Žemės ūkio ministerija, todėl šiemet ūkininkus būtina atleisti nuo sankcijų už klaidas deklaruojant.

„Šiais metais deklaravimo taisyklės ypač sudėtingos, o kai kurios pakeistos tik prieš pat deklaravimą. Ūkininkams kyla daug klausimų, o ministerijos atstovai neturi aiškių atsakymų. Todėl dabar svarbiausia, kad dėl sistemos trikdžių nukentėtų ūkininkai. Negalime bausti ūkininkų už klaidas, nes nauja biurokratinė tvarka jau yra kaip bausmė“, – sako J. Baublys.

Deklaruodami pasėlius ūkininkai šįmet nebegalės gauti žalinimo išmokos, tačiau turės galimybę rinktis papildomas su klimatu, aplinka ir gyvūnų gerove susijusias veiklas (vadinamąsias ekoschemas). Norėdami jas įgyvendinti, ūkininkai prieš deklaravimą turi tiksliai pagal savo plotą apsiskaičiuoti, kokias ekoschemas taikys, ir į kurias lėšas bandys pretenduoti.

Ekoschemose dalyvaujantiems ūkininkams už neteisingai įvykdytas deklaracijas, parlamentaro pastebėjimu, gresia griežtos sankcijos, todėl vertėtų palikti nebent sankcijas už piktnaudžiavimą ir tuos pažeidimus, kurie priklauso tik nuo ūkininkų.