fbpx

Liberalai išskleis visuomenės fizinio aktyvumo ir sporto potencialą

  • Liberalai.lt
  • rugsėjo 25, 2020
  • Aktualijos, Rinkimai
Viktorija Čmilytė-Nielsen, Virgilijus Alekna, Paulius Malžinskas

Fizinis aktyvumas ir sportas tiesiogiai susijęs su visuomenės sveikata: kuo daugiau suteikiama galimybių žmonės sportuoti, tuo geresnė žmonių gyvenimo kokybė, mažiau pavojų susirgti, mažesnė našta sveikatos biudžetui.

„Todėl liberalams sportas ir sveika gyvensena yra ypač svarbios temos. Sportą mes suvokiame kaip plačios socialinės veiklos sąvoką, kuri pastaruosius ketverius metus nepelnytai buvo nustumta į užribį, – sako Liberalų sąjūdžio lyderė, šachmatų sporto didmeistrė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Ji pabrėžia: atėjo laikas sportui ir sveikai gyvensenai grąžinti deramą dėmesį, pagarbą ir svarbą mūsų visuomenėje.

Sportas ir sveika gyvensena – visuomenės poreikiams

Liberalai įžvelgia didžiulį sporto ir sveikos gyvensenos potencialą: nuo skatinamojo aktyvaus laisvalaikio šeimoje iki pačių tėvų pavyzdžio savo vaikams, nuo turizmo ir sporto sričių apjungimo iki aktyvių atostogų infrastruktūros plėtros, nuo gabių trenerių atrankos iki dvigubos karjeros galimybių sportininkams, nuo mėgėjų sporto iki profesionalų olimpiados, nuo kasdieninės elgsenos pokyčio iki įpročio mankštintis kiekvieną dieną visą gyvenimą.

„Tačiau pirmiausia pati sporto infrastruktūra, į kurią investuoja valstybė, turi būti maksimaliai atvira. Jokia paslaptis, kad šiandien daugelyje miestų turime puikias mažas aikšteles, kurios yra užrakintos. Turime jas ne tik sutvarkyti, bet ir atverti visiems, kurie nori sportuoti“, – teigia V. Čmilytė-Nielsen.

Liberalų Sąjūdis sieks, kad ilgalaikėje perspektyvoje kuo daigiau fizinio aktyvumo formų vyktų gryname ore, būtų gerinamas tėvų  ir vaikų sveikatos raštingumas, iškeliama fizinio aktyvumo svarba ir socialinis šios srities poveikis, įgyvendinamos įvairioms tikslinėms grupėms skirtos sporto ir sveikatinimo programos bei prevencinės kampanijos.

Į tikslą – ne draudimų, o skatinimo keliu

„Sportą dažnai įsivaizduojame tik rezultatų ir medalių šviesoje, tačiau tai yra žymiai daugiau – bendruomenės, sporto klubai ir visų žmonių įtraukimas į aktyvią bei sveiką gyvenseną“, – sako liberalų kelią pasirinkęs Vilniaus regiono futbolo sąjungos prezidentas Paulius Malžinskas.

Jo teigimu, čia svarbus ir politinis sprendimas: ar turime išlaikyti valstybines sporto mokyklas ar skatinti ir finansuoti sporto bendruomenes, privačias gimnazijas ir klubus.

Liberalai neabejoja, kad Lietuvoje kaip ir daugelyje Skandinavijos šalių, puikiai galėtų veikti bendruomeninis sporto klubų modelis, kuris padėtų stiprinti bendruomenes, didintų socialinę integraciją, kurtų saugią aplinką ir kt.

„Pastaruosius ketverius metus mes stebėjome, kaip valdantieji sveiką gyvenseną ir sportą Lietuvoje „skatina“ draudimų keliu. Liberalų požiūriu tai – neteisingas požiūris: mūsų visuomenė gali būti sveika buriama į bendruomenes ir skatinama, be jokių draudimų“, – įsitikinusi Liberalų sąjūdžio lyderė V. Čmilytė-Nielsen.

Pasitikėjimas, strateginė lyderystė ir sporto valdymas

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys, tituluočiausias visų laikų Lietuvos lengvaatletis Virgilijus Alekna pastaruoju metu sporte pasigenda lyderystės, kuri nebuvo ryškiai išreikšta pastaraisiais metais, o visi nutrūko pandemijos laiku.

„Šios kadencijos Seimas priėmė sprendimą kilstelėti sportą į šiek tiek aukštesnį – ministerijos – lygmenį, tačiau šis pokytis liko iki galo neįgyvendintas. Sunaikinus Kūno kultūros ir sporto departamentą bei tik nedidelę jo dalį perkėlus į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, sporto bendruomenėms, federacijoms praktiškai nebėra su kuo bendrauti ir spręsti problemas“, – sako jis.

P. Malžinskas priduria, kad sporto srityje ypač svarbus valstybės ir sporto šakų federacijų bendradarbiavimas. „O siekiant jo, reikia įvesti labai aiškius, labai skaidrius gerojo valdymo praktikos kriterijus, siekti federacijų atsakomybės ir atskaitomybės“, – įsitikinęs ilgametis futbolo treneris.

Liberalai laikosi nuomonės, kad plačiąja prasme suvokiama ir stiprinama sporto lyderystė gebėtų apimti ir išnaudoti tokias paralelines sritis kaip turizmas, sveikatinamoji prevencija ar net aktyvios šeimos modelis. Tačiau tam būtina žinoti, kam yra patikėti sporto politikos formavimo, įgyvendinimo ir lyderystės klausimų sprendimai, specialistų kompetencijų stiprinimas  bei atranka, taip pat sudaryti galimybes tinkamai panaudoti ir valdyti sporto statistiką, išspręsti sporto finansavimo problemas.

Būtina suteikti galimybę tinkamai panaudoti sporto statistiką, jos galimai kuriamą ekonominę naudą ir socialinę naudą, įžvelgti ir sveikatinamo potencialą, siūlant visuomenei kūrybinius ir novatoriškus šios srities sprendimus.