fbpx

Laisvės nuo mokesčių diena: ką turime daryti, kad ji ateitų anksčiau?

  • Liberalai.lt
  • birželio 15, 2021
  • Aktualijos
euro-shutterstock_768058255

Liberalų sąjūdis, minėdamas Laisvės nuo mokesčių dieną, pažymi mokesčių naštos mažinimo svarbą, kuri ne tik suteiktų galimybę laisviau gyventi visiems Lietuvos piliečiams, bet ir skatintų verslą bei visą šalies ekonomiką.

Dėl COVID-19 pandemijos išaugusių valstybės išlaidų ir sulėtėjusio BVP augimo, šiemet Laisvės nuo mokesčių diena atėjo 20-čia dienų vėliau nei pernai. Ši diena simboliškai parodo, kiek dienų per metus turime dirbti tam, kad sumokėtume visus mokesčius valstybei ir nuo kada pradedame dirbti sau. Taigi ką turi daryti valstybė, kad ši diena ateitų greičiau?

Pirmiausia turime mažinti mokesčius uždirbantiems žmonėms – iki 15 proc. sumažinti GPM su darbo santykiais susijusioms pajamoms, kad dirbantiems ir finansiškai aktyviems žmonėms liktų didesnės pajamos. Liberalai atkreipia dėmesį, kad mažinant mokesčius svarbu numatyti kompensacinius mechanizmus savivaldybėms – tai neturi būti daroma savivaldybių sąskaita.

Mokesčius turi mokėti uždirbantys žmonės, todėl reikia suvienodinti neapmokestinamų pajamų dydį (NPD) ir minimalų mėnesio atlygį (MMA). Šiuo metu NPD sudaro 400 Eur, o MMA – 642 Eur. Šis skirtumas reiškia, kad minimalią algą gaunantis žmogus turi prievolę mokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), tačiau GPM turėtų būti mokamas tada, kai asmens pajamos viršija minimalų lygį. Tokiu būdu ne tik didėtų socialinė atsakomybė, bet ir parama nepasiturintiems žmonėms, kurie ateityje pradėję daugiau uždirbti, galėtų prisidėti prie socialinės paramos kitiems. Tokiu būdu taip pat būtų skatinamas vartojimas ir ekonomika.

Dar vienas tikslas – „Doing business“ indekse Lietuva turi patekti į pasaulio valstybių TOP 7 ir būti ES šalių trejetuke. Tam reikia naikinti brangius ir perteklinius mokesčius, kurių administravimas kainuoja brangiai, tačiau jie sudaro palyginti nedidelę biudžeto dalį. Pavyzdžiui, panaikinus prabangaus nekilnojamojo turto mokestį ir atšaukus netikrą automobilių mokestį, biudžeto pajamos iš esmės nesumažėtų, o valstybė dar ir sutaupytų lėšų už mokesčių administravimą. Mokestinė aplinka turi būti stabili ir nuspėjama tam, kad verslininkai galėtų be baimės planuoti investicijas ar naujo verslo pradžią. Todėl principas, kad su valdžia kardinaliai keičiasi ir mokesčiai, turi būti išgyvendintas.

Galiausiai turime lengvinti mokesčių administravimo naštą. Tam reikėtų panaikinti besidubliuojančias valstybės institucijas ir atsisakyti perteklinės informacijos reikalavimo, kuomet valstybės institucijos reikalauja pakartotinai teikti informaciją, kuri jau buvo pateikta kitoms institucijoms. Be to, mokesčių įstatymai ir jų išaiškinimas turi būti lengvai suprantami kiekvienam mokesčių mokėtojui, o mokesčių administratoriai tapti pagalbininkais, o ne baudėjais.