fbpx

Kuriant Inovacijų agentūrą, liberalai pasigenda apibrėžtumo

  • Liberalai.lt
  • rugsėjo 14, 2021
  • Aktualijos
Ričardas Juška, Edita Rudelienė, Eugenijus Gentvilas

Liberalų sąjūdžio frakcijos Seimo nariai, susitikę su Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovais, aptarė Inovacijų agentūros kūrimo klausimus. Liberalų teigimu, nuo 2007 metų vykdyta inovacijų politika, kuriant mokslo slėnius, verslo inkubatorius nebuvo veiksminga ir permainos inovacijų politikoje – būtinos, tačiau frakcijos nariai abejoja ar trijų įstaigų sujungimas į vieną sukurs proveržį.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno Eugenijaus Gentvilo teigimu, Inovacijų agentūros sukūrimas nėra inovacijų politikos reforma. Pirmiausia reikia kalbėti apie problemas ir tų problemų sprendimą, reikia keisti tai, kas yra ydinga, o tik vėliau kurti naują įstaigą.

„Bet kokiai iniciatyvai labai svarbios veiklos sąlygos. Reformų iniciatorių dažnas argumentas būna, kad tai yra nepalankus reguliavimas, arba jokio reguliavimo nebuvimas. Dabar siūloma atlikti techninį trijų agentūrų apjungimą į vieną agentūrą ir tikimasi milžiniško proveržio. Mano manymu, tai ne toks turi būti sprendimas. Pirmiausia pradėkime nuo aplinkybių įvardinimo ir apibrėžimo, kas dabar  yra vykdoma neveiksmingai arba visai nevykdoma. Todėl mes, kaip Seimo nariai, iš Ekonomikos ir inovacijų ministerijos laukiame nuorodų, ką reikia keisti inovacijų proceso reguliavime ir tik tada naujos agentūros sukūrimas bus prasmingas”, – po susitikimo kalbėjo E. Gentvilas.

Jo teigimu, būtina tobulinti inovacijų politiką, Lietuva tikrai atsilieka nuo ES, tačiau bet kokiai iniciatyvai labai svarbios veiklos sąlygos, aiškus problematikos įvardinimas. Dabar teigiama, kad trūksta reguliavimo, bet nėra nurodoma kur ir ką reiktų keisti, kad inovacijų politika taptų veiksminga.

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narė Edita Rudelienė pastebėjo, kad trūksta dialogo tarp mokslo bendruomenės, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos bei Ekonomikos ministerijos.

„Ekonomikos ir inovacijų ministerija ryžtingai užsimojo kurti naują agentūrą, kuri būtų atsakinga už visos inovacijų ekosistemos vystymą ir visus inovacinės veiklos etapus, tačiau lieka neaišku, koks bus kontaktas su mokslo bendruomene. Reikia nepamiršti, kad ne tik verslas kuria inovacijas, bet inovacijų politikoje mokslininkai atlieka pagrindinį vaidmenį“, – kalbėjo politikė.

Seimo narys Ričardas Juška antrino parlamentarei E. Rudelienei. Jo teigimu, Inovacijų agentūros sukūrimas ir visų iki šiol dirbusių įstaigų apjungimas – abejotinas. Jo teigimu, per daug susikoncentruota į verslą ir patį įstaigų ir jų funkcijų apjungimą, mokslo bendruomenę paliekant paraštėse.

„Investuok Lietuvoje“ pernai tvirtino, kad inovacijų, pagal kurias Lietuva atsilieka nuo pažangiausių Vakarų Europos valstybių, potencialą taip pat riboja mažas mokslinis potencialas ir pabrėžė svarbą didinti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros finansavimą. Dabar vėl panašu, kad mokslo bendruomenė liks nepatenkinta. Kalbama apie mokslo ir verslo bendradarbiavimą, kai tuo tarpu daugiau nei 13 metų mokslininkai, dirbę biudžetinėse įstaigose, negalėjo bendradarbiauti ir teikti paraiškų finansavimui gauti, ir dabar nėra aišku, kaip jie bus įtraukiami“, – kalbėjo politikas.

Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai po susitikimo su Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovais kalbėjo, kad nors ir būtina keisti inovacijų politiką, kol kas tik preliminariai numatomi sėkmės kriterijai, tačiau iki šiol trūksta apibrėžtumo.