fbpx

Kertantiems mišką tvaresniu būdu – mokestinė lengvata

  • Liberalai.lt
  • balandžio 13, 2023
  • Aktualijos
Juozas Baublys2

Seime pradėta svarstyti, ar privatiems miškų savininkams sudarantį 5 proc. mokestį nuo parduotos medienos taikyti tik tiems, kurie savo mišką kerta plynai. Pagal Miškų įstatymo projektą, šio mokesčio nebemokėtų savininkai, medieną išgaunantys retinimo, atrankiniu ar kitu tvaresniu kirtimu. Toks Liberalų sąjūdžio frakcijos nario Juozo Baublio pasiūlymas sulaukė palaikymo, praėjusį ketvirtadienį po pateikimo 111 parlamentarų balsavus už ir dviem susilaikius.

„Manau, toks reguliavimo būdas padėtų saugoti mišką ir ekosistemas, nes tai labiau apsimokės: atsargiai ir tvariai ūkinę veiklą miške vykdantiems savininkams nebereikėtų mokėti privalomųjų atskaitymų“, – sako J. Baublys.

Be to, priėmus Miškų įstatymo pataisas, pusė už kirtimus surinktų mokesčių patektų į atitinkamos savivaldybės biudžetą. Iš šių lėšų savivaldybės galės remontuoti vietinės reikšmės kelius, taip pat šalinti žalą, kurią keliams padaro miško ūkio technika.

Aplinkos ministerijos duomenimis, 2021 m. iš privalomųjų 5 proc. atskaitymų už parduotą žaliavinę medieną į valstybės biudžetą surinkta 13,35 mln. eurų.

Kartu Seimas po pateikimo pritarė kitai Miško įstatymo pataisai, pagal kurią miške būtų galima paprasčiau statyti mažus inžinerinius tinklus. Pasak Seimo nario, iki šiol galioja perteklinis reguliavimas, kad įrengiant miško infrastruktūrai nepriklausančius inžinerinius tinklus, reikia keisti miško žemės paskirtį. „Pagal mano pasiūlymą miško žemėje galėtų būti tiesiami iki 10 metrų pločio žemės juostose išsitenkantys nedidelės apimties inžineriniai tinklai ir tai būtų naudinga, pavyzdžiui, rengiant apšvietimo stulpus“, – sako J. Baublys.