fbpx

Jonas Varkalys: Skaidriai veikiančiam verslui – daugiau galimybių konkursuose

  • Liberalai.lt
  • rugsėjo 24, 2021
  • Aktualijos
varkalys-jonas

Ketvirtadienį, plenariniame Seimo posėdyje buvo pritarta Liberalų sąjūdžio frakcijos, Socialinių reikalų ir darbo komiteto nario Jono Varkalio siūlymui keisti viešųjų pirkimų įstatymą, pirmenybę viešųjų pirkimų konkursuose teikiant tiems paslaugų ar prekių tiekėjams, kurie siūlymuose nurodys bei užtikrins didesnį nei minimalus darbuotojų atlyginimą.

Seimo nario J. Varkalio teigimu, ši įstatymo pataisa leis užtikrinti didesnes algas darbuotojams bei sumažins šešėlinę ekonomiką, užkertant kelią atlyginimų mokėjimui „vokeliuose“. Siūlyme nurodoma, kad perkančioji organizacija galės nustatyti socialinį pasiūlymo vertinimo kriterijų ir tokiu būdu įvertinti ar tiekėjo ir subtiekėjo darbuotojams mokamas darbo užmokestis (per paskutinius 12 mėn. ar nuo įmonės įsikūrimo dienos) atitinka šalyje nustatytą darbo užmokesčio vidurkį, pagal tam tikrą ūkio šaką.

„Toks kriterijus leis patikrinti būsimo paslaugos tiekėjo patikimumą ne tik darbų kokybės, bet ir sutarties įvykdymo požiūriu bei skatins sąžiningesnę konkurenciją rinkoje“, – argumentus dėstė Seimo narys.

Parlamentaras pridūrė, kad viešųjų pirkimų standartas – laimi tas, kas pasiūlė mažiausią kainą, neskatina šalies ekonomikos augimo bei didina socialinę atskirtį.

„Šiandien viešųjų pirkimų dalyviai esą linkę mažinti savo prekių, paslaugų ir darbų kainas, dažniausiai tai daro darbuotojų atlyginimų sąskaita. Neretai didelio masto projektuose darbuotojai įvertinami minimaliu atlyginimu, o tai arba skatina socialinę atskirtį, arba dalis darbo užmokesčio sumokama „vokeliuose“. Tokių veiksmų pasekmė – mažėjančios socialinės garantijos darbuotojams, nesumokėti mokesčiai valstybei ir sėkmingai klestinti šešėlinė ekonomika“, – kalbėjo J. Varkalys.