fbpx

J. Baublys: „Šįmet ekoūkiai susitraukė 33 000 hektarų, nes ministerija juos apleido“

  • Liberalai.lt
  • rugsėjo 14, 2023
  • Aktualijos
Juozas Baublys

Ekologinių ūkių plotas šalyje šįmet sumažėjo labiausiai per visą istoriją – apie 33 tūkst. ha, tai yra 12 proc., lyginant su 2022 metais. Taip atsitiko dėl Žemės ūkio ministerijos kaltės, teigia liberalas Juozas Baublys, ir ekoūkių plotai toliau trauksis, jeigu valdžia negirdės pačių žemdirbių lūkesčių ir pasiūlymų.

Pasėlių deklaravimo duomenys rodo, kad vietoje planuoto proveržio ekologinės žemdirbystės plotų sparčiai traukiasi. „Rengdama strategijas bei taisykles ministerija neišgirdo nei Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos, nei individualių ūkininkų nuomonės. Todėl žemdirbiai nusivylę. Jiems ekonomiškai labiau apsimoka rinktis ne ekologišką žemės dirbimo būdą, bet chemizuotą“ – po trečiadienį praėjusio Kaimo reiklų komiteto posėdžio sako J. Baublys.

Jo teigimu, norėdama suvaldyti dramatišką nuosmukį Žemės ūkio ministerija privalo išgirsti, ką sako patys ekologiškai ūkininkaujantys. „Kartu būtina parengti aiškų ekologinio žemės ūkio plėtros veiksmų planą, numatant konkrečias skatinančias priemones, kad ekologiniai ūkiai ne tik nesitrauktų iš ekologinės gamybos, bet ir steigtųsi nauji“, – teigia Seimo narys.

J. Baublio pastebėjimu, pastaraisiais metais chemizuotiems ūkiams buvo sukurta ne viena nauja paramos priemonė, kurių finansinė apimtis išaugo kartais. Tuo metu ekologiniams ūkiams išmokų dydžiai padidėjo vos 20 EUR/ha. „Tai tik skatikai, kurie nė per kur nepadengia per atitinkamą laikotarpį išaugusių veiklos, sertifikavimo sąnaudų bei prarastų pajamų“, – sako jis.

Liberalo manymu, ministerija turi skubiai didinti išmokas ekologiniams ūkiams už kiekvieną hektarą, peržiūrėti ekologinio ūkininkavimo paramos sistemą, dalyvaujantiems projektuose didinti paramos intensyvumą, taip pat mažinti perteklinę administracinę naštą ir supaprastinti ekologinio žurnalo formą, kurioje, J. Baublio pastebėjimu, gausu absurdiškų reikalavimų. Be to, parlamentaro siūlymu, derėtų sutrumpinti įsipareigojimo ekologiškai ūkininkauti terminą nuo 5 m. iki 1–2 metų.

Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane ekologiniams ūkiams iškeltas ambicingas siekis iki 2027 m. gamybos plotus išplėsti iki 13 proc., o 2030 m. – jau iki 15 procentų. Vyriausybės programoje numatyta padvigubinti ekoūkių plotą.

Tačiau 2023 m. ekoūkiai sudarė apie 8 proc. nuo viso šalyje dirbamo žemės ūkio naudmenų ploto, kai pernai buvo 9,2 procento.