fbpx

E. Rudelienė: „Tegu Stambulo konvencijos tekstą, kurį visi interpretuoja kas kaip nori, išaiškina Konstitucinis Teismas“

  • Liberalai.lt
  • liepos 4, 2023
  • Aktualijos
Edita Rudelienė

Antradienį Seimui sprendžiant, ar prašyti Konstitucinio Teismo išvados dėl tariamų Stambulo konvencijos prieštaravimų Lietuvos Konstitucijai, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotoja Edita Rudelienė mano, kad nesiliaujant diskusijoms dėl dokumento esmės būtent aukščiausia šalies teisinė institucija galėtų išaiškinti konvencijos tekstą, kurį kiekvienas interpretuoja ir iškraipo pagal savo subjektyvią moralinę filosofiją ir politines pažiūras.

„Kovos su smurtu prieš moteris ir smurtu artimoje aplinkoje pagrindus nustatanti konvencija yra dokumentas, kuriame Lietuvos žmonės perskaito tai, ko jame nė nėra, arba atranda tik tai, ką nori matyti. Todėl sausas ir vienareikšmis Konstitucinio Teismo išaiškinimas kartą ir visiems laikams atsakytų, ar konvencija kėsinasi į konstituciškai saugomą žmogaus orumą, ar priverstų lytį laikyti jau ne biologiniu, o tik socialiniu konstruktu, ar panaikintų teisę vadovautis prigimtine lyties samprata, ar priverstų giminėmis kaitaliojamus lietuvių kalbos daiktavardžius paversti lyčiai neutraliais ir taip toliau. Pati manau, kad Stambulo konvencija nekelia grėsmių kalbai ir asmens tapatybei, bet tegu tai paaiškina teismas“, – sako E. Rudelienė.

Seimas nori kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis įvertintų, ar tikrai Stambulo konvencija sukurtų pasekmes, kurių bijo dalis Lietuvos visuomenės – tai yra ar dėl konvencijos „būtų paneigta žmogaus prigimtis, prigimtinis orumas ir sukeltas pavojus visuomenės bendrajam gėriui, (…) būtų eliminuojami skirtumai tarp vyro ir moters lyties, nes būtų įtvirtinta lyties socialinio aspekto sąvoka, sukurianti teisines prielaidas lytį laikyti tik socialiniu konstruktu“. Seimas taip pat prašo Konstitucinio teismo išaiškinimo, ar konvencija lemtų teisinę prievolę diegti mokymą apie „nestereotipinių lyties socialiniu aspektu“ pagrįstus vaidmenis bei ar „kova su smurtu būtų vykdoma primetant visai visuomenei išankstines nuostatas ir supriešinant vyrus ir moteris“.

Europos Tarybos konvencija dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo buvo priimta 2011 m. gegužės 11 d. Stambule. 2023 m. gegužės 10 d. ją ratifikavo Europos Parlamentas ir paragino valstybes nares, kurios dar nėra ratifikavusios, nedelsiant tai padaryti.