fbpx

E. Rudelienė: „Įteisinus komitetus, jie taps tvaresni ir po rinkimų nebebyrės“

  • Liberalai.lt
  • birželio 8, 2022
  • Aktualijos
Edita Rudelienė

Antradienį Seime po svarstymo pritarus Rinkimų kodekso ir Politinių organizacijų įstatymui, būsimuose rinkimuose dalyvausiantys rinkiminiai komitetai veiks panašiai, kaip dabar reguliuojama politinių partijų veikla. Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotojos Editos Rudelienės teigimu, naujasis rinkimų komitetų statusas užtikrins, kad šie dariniai nesubyrėtų po rinkimų ir nenuviltų jais pasitikėjusių rinkėjų.

Kartu su Rinkimų kodeksu antradienį apsvarstytas Politinių organizacijų įstatymas pakeis Politinių partijų įstatymą. Nuo šiol tarp politinių organizacijų įteisinamas ir politinis komitetas – tai yra „pavadinimą turintis viešasis juridinis asmuo, kurio tikslas – tenkinti savo narių politinius interesus, padėti reikšti jų politinę valią“. Komitetai galės dalyvauti Europos Parlamento, savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose.

„Nuo 2014 metų į demokratijos areną įsitraukę rinkiminiai komitetai buvo kaip viesulai – greitai pakildavo, sukeldavo politinį vėją ir galiausiai nusilpdavo, ne vienoje savivaldybėje po savęs palikdami koalicijų nuolaužas. Naujasis įstatymas ir Rinkimų kodeksas užtikrins, kad komitetai būtų tvari ir patikima politinė jėga“, – sako E. Rudelienė.

Seimo narė atkreipia dėmesį, kad iki šiol Klaipėdoje didžiausią pasitikėjimą konsolidavęs rinkimų komitetas sunyko, jo nariams pasirinkus karjerą politinėse partijose. Tokį patį kelią pasirinko ir Rokiškio rajono meras, praėjusius savivaldos rinkimus laimėjęs su komitetu, o prieš ateinančius rinkimus įsiliejęs į politinę partiją. Prieš kelias dienas prie politinės partijos prisijungė ir valdantysis visuomeninis komitetas Širvintų rajono savivaldybėje.

„Tendencija akivaizdi: žinodami, kad privalės įteisinti savo juridinį statusą ir buveinę – tai yra įsipareigoti savo rinkėjams, komitetai suprato, kad nebegalės būti neatsakingas rinkimų nuotykis. Todėl šių darinių nariai išsivaikšto į partijas“, – teigia E. Rudelienė.

Pagal Politinių organizacijų įstatymą, politinio komiteto steigėjai, jų atstovai politinio komiteto steigiamajame suvažiavime (susirinkime, konferencijoje) turi priimti politinio komiteto įstatus, programą, išrinkti valdymo organus, taip pat priimti sprendimą dėl buveinės. Nustatomos ir komitetų steigimo sąlygos pagal deklaruotą gyvenamąją vietą.