fbpx

E. Rudelienė: „Be civilinės sąjungos netapsime draugiškiausia šeimoms šalimi Europoje“

  • Liberalai.lt
  • birželio 20, 2023
  • Aktualijos
Edita Rudelienė

Kol Lietuvoje delsime pripažinti pagal civilinės sąjungos teisę gyvenančias šeimas, tol netapsime šeimoms draugiškiausia Europos Sąjungos valstybe, atkreipia dėmesį Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotoja Edita Rudelienė, reaguodama į Prezidento Gitano Nausėdos antradienį paskelbtą metinį pranešimą.

„Šios kadencijos Seimas šeimų politikos nepaliko podukros vietoje ir priėmė daug sąlygas šeimoms pagerinančių iniciatyvų. Vis dėlto turime sutikti su Prezidentu, kad kai kurios šeimos vis dar likusios podukros vietoje – tai yra nesantuokiniu pagrindu gyvenančių asmenų, įskaitant tos pačios lyties partnerių, šeimos“, – pabrėžia E. Rudelienė.

Praėjusių metų gegužę užregistruotas, alternatyvią santuokai partnerių gyvenimo tvarką numatantis Civilinės sąjungos įstatymas parlamente yra įveikęs svarstymo stadiją, liko paskutinė – priėmimo. „Prezidento palankumas neabejotinai padėtų parlamentui greičiau įteisinti civilinę sąjungą“, – pastebi Seimo liberalė.

Antradienį G. Nausėda Seimo tribūnoje klausė, kodėl „neužsibrėžus išties ambicingo tikslo – pavyzdžiui, tapti šeimoms draugiškiausia Europos Sąjungos valstybe“ ir „kodėl pirmiausia nepasirūpinus šeimomis su vaikais“.

E. Rudelienės teigimu, šios kadencijos Seimas šeimomis su vaikais rūpinasi nuolat, ne tik šventinėmis dienomis, – jomis pasirūpinta tiek Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen apgynus šeimų paketą, tiek Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyvomis.

„Seimas sutiko, kad valstybės įstaigose dirbantiems ir vaikus iki trejų metų auginantiems tėvams darbo savaitė būtų trumpesnė, daugiau kaip 100 darbuotojų turinčiose įstaigose būtų įrengti vaikų kambariai, o vaiko priežiūros išmoka galėtų būtų skiriama ne tik darželiui, bet ir auklių darbui kompensuoti“, – vardija E. Rudelienė.

Be to, Seimas praėjusią savaitę pritarė, kad mažylius auginančios mamos arba tėčiai galėtų dirbti pirmaisiais kūdikio metais kartu gaudami ir „Sodros“ išmokas. „Tokiu reguliavimu jaunoms šeimoms sudaromos palankesnės sąlygos derinti vaikų auginimą su darbu“, – sako Seimo narė.

Jos manymu, prezidento siūlymas taikyti minimalios algos dydžio neapmokestinamąjį pajamų dydį tik šeimoms būtų ydinga išimtis, kuri diskriminuotų kitas, nesantuokiniu pagrindu gyvenimą kuriančias šeimas ir vienišus žmones. „Be to, toks siūlymas net ir strategiškai nebūtinas, nes Finansų ministerija jau yra suplanavusi, kad minimali alga ir neapmokestinamasis pajamų dydis visiems susilygins 2028 metais“, – sako E. Rudelienė.