fbpx

E. Gentvilas: „Žemaitaitis – pavojingas, vertas priešinimosi ir pasmerkimo“

  • Eugenijus Gentvilas
  • birželio 15, 2023
  • Nuomonė
Eugenijus Gentvilas

Praėjus mėnesiui po antisemitinio išpuolio, Seimo narys Remigijus Žemaitaitis su dar didesne tulžimi kursto neapykantą prieš žydus. Užuot atsiprašęs už savo antisemitinę skaičiuotę ir kitus žeminančius viešus pasisakymus, Žemaitaitis užsifiksavo niekindamas ir kaltindamas žmonijos istorijoje labiausiai nukentėjusią tautą.

Šiandien atsimename sovietų okupacijos ir genocido dieną – įvykį, kai Stalino tironija ėmė naikinti lietuvius, lenkus, rusus, ukrainiečius, žydus ir kitų tautybių žmones. Žemaitaitis šališkai kaltina žydus už tai, ką lietuviams padarė kraugeriai bolševikai. Seimo nario istorinius išvedžiojamus istorikas Nerijus Šepetys įvertino paprastai: „šneka jis visiškai bet ką ir viską suvelia“.

Tačiau žmonės tiki. Jiems Seimo nario pasisakymai sužadina viduje slepiamą tykųjį, buitinį antisemitizmą. Feisbuko vartotojai – tikri žmonės, lietuviai, ne troliai, vadina Žemaitaitį šaunuoliu, giria už drąsą, gerbia. Sako, super. Naujausią Žemaitaičio antisemitinį įrašą ketvirtadienį pabendrino beveik 200 žmonių. Liūdnai pagarsėjusi lietuvių kalbos mokytoja papildo, kad „Izraelis turi atsiprašyti už savo tautiečių vykdytą lietuvių holokaustą“.

Čia provokatoriai antisemitai daro didelę termino klaidą, lietuvių genocidą įvardydami Holokaustu. Holokaustas didžiąja H vakariečių sąmonėje ir istoriografijoje suprantamas kaip nacių įvykdytas šešių milijonų žydų naikinimas, plačiąja prasme – kaip nacių vykdytas žydų, slavų, romų, lietuvių ir kitų tautų naikinimas. Lietuvių tautą nuožmiau už nacius naikino komunistai. Todėl Žemaitaitis su savo suklaidintų sekėjų armija savindamiesi prigijusį terminą manipuliuoja istorija ir taip menkina žydų tautos patirtą katastrofą. Žemaitaičio pikta valia dalis visuomenės šiandien ėmė masiškai nuvertinti Holokaustą. Kitaip sakant, neigti Holokaustą. Neigti Holokaustą – tai pavojinga ir nusikalstama.

Maža to, ketvirtadienio rytą Žemaitaitis viešąją erdvę užsipildo lyg iš „Mein kampf“ nusižiūrėtu rasiniu skirstymu – žydų tautybės asmenis įvardija „porūšiu“. Suprask, žmogaus porūšiu. Suprask, ne tokiu vertingu kaip arijas Žemaitaitis. Ką nacistinė tironija padarė susiskirsčiusi žmones į porūšius, priminti turbūt nebūtina.

Gegužės 16 dieną mes, Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai, pakvietėme Seimo narius laikyti Žemaitaitį moraliniu persona non grata ir paisyti jo moralinio pasmerkimo laikysenos tol, kol Seimo narys Žemaitaitis neatsiprašys viešai Seimo ir Lietuvos žydų.

Deja, mums toliau į akis pila šlykštų antisemitizmą. O mes nejaukiai tylime.

Hitleris pirmą kartą „žydų klausimą“ iškėlė 1919 metais. Užtruko keturiolika metų, kol Hitleris įgavo valdžią ir savo žodžius galėjo paversti veiksmais, kurie praliejo daugiausia kraujo mūsų rūšies istorijoje.

Žemaitaitis jau dabar yra pavojingas. Kiek toli, kolegos, leisime jam eiti?

Šitas žmogus vertas tik vieno – mūsų paniekos ir pasmerkimo. Kviečiu kiekvieną politiką, kiekvieną partiją apsispręsti, kokiu būdu priešintis Žemaitaičio sisteminiam ir sąmoningam antisemitizmui.