fbpx

E. Gentvilas. Rita, Beata, Czeslaw ir Waldemar – nusimeskite kaukes

  • Eugenijus Gentvilas
  • balandžio 1, 2022
  • Nuomonė
Eugenijus Gentvilas
Rašau šį straipsnį, kreipdamasis į kolegas Seime Ritą Tamašunienę, Beatą Petkevič, Česlavą Olševskį, kurie yra Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) nariai. Kreipiuosi ir į šios partijos pirmininką, Europos Parlamento narį Valdemarą Tomaševskį.
Pavadinime sąmoningai rašau kolegų politikų vardus originaliais rašmenimis, kaip jie patys lenkiškai užrašo savo vardus ir pavardes. Neseniai Lietuvos Seime priėmėme įstatymą, įteisinantį originalią lenkiškų vardų ir pavardžių rašybą. Priėmėme, nes norėjome, kad mūsų bendrapiliečiai lenkai jaustųsi visaverčiai Lietuvos piliečiai su teise į savo asmenvardį. Priėmėme šį įstatymą, kadaise paprašyti Lenkijos Respublikos Prezidento Lecho Kaczynskio, mįslingai žuvusio 2010 m. balandžio 10 d. prie Smolensko.
Parodėme jautrumą, supratingumą ir savo balsais patvirtinome asmenines nuostatas: žmogaus asmenvardis yra jo nuosavybė ir teisė. Balsavome net žinodami, kad dalis radikalių lietuvių mums nepritaria ar net prakeikia.
Tačiau kovo 30 d. vienas LLRA-KŠS vadovų Zbignevas Jedinskis savo FB paskyroje parašė: „Lenkija turi kuo skubiau palikti NATO ir ES ir sukurti sąjungą su Rusija“.
Buvęs Seimo narys, LLRA-KŠS sąrašo lyderis 2020 m. Seimo rinkimuose, Seimo nario Č. Olševskio patarėjas šitaip spjovė (išsivėmė). Spjovė į Lenkijos ir Lietuvos žmonių pastangas padėti Rusijos užpultai Ukrainai ir jos žmonėms, Lenkijos ir Lietuvos šimtamilijoninei, jau ir milijardais skaičiuojamai paramai kariaujančiai Ukrainai.
Seime paprašiau kolegų iš LLRA-KŠS įvertinti vieno savo lyderių Z. Jedinskio pasisakymą. Sulaukiau užgauliojimų savo ir mano partijos adresu. Z. Jedinskio pasisakymas nebuvo įvertintas ar tuo labiau – pasmerktas. Jau dvi dienas tyli ir LLRA-KŠS pirmininkas.
Szanowny przyjaciely (gerbiamieji draugai), jeigu jūs manote, kad jūsų tyla dėl Z. Jedinskio išpuolio Lietuvoje bus priimta be dėmesio – klystate. Jūsų tylą Lietuvos žmonės priims kaip Rusijos karo prieš Ukrainą pateisinimą. Jūsų tylą Lietuvos žmonės priims kaip įrodymą, kad LLRA-KŠS yra Kremliaus projektas ir visi Jūs esate „penktoji kolona“ mūsų šalyje.
Gerbiamieji kolegos, kiekvienas iš jūsų šiandien galite būti Z. Balcewitcz, M. Czobot, Cz. Okynczyc, R. Rudzis. Jie – mano kolegos, Lietuvos lenkai, balsavę už Kovo 11-osios Nepriklausomybės Aktą. Jūsų tyla dėl Z. Jedinskio reiškia, kad kiekvienas asmeniškai stojate į vieną gretą su Akanovičiumi, Jankelevičiumi, Maceikianecu, Peško, Suboč, Tomaševičiumi, kurie nebalsavo už Lietuvos Nepriklausomybę.
Rita, Beata, Czeslaw ir Waldemar, – jeigu nepasmerkiate Z. Jedinskio išpuolio ir nuo jo neatsiribojate, vadinasi, Jūs jį palaikote ir jam pritariate. Čia nėra pilkosios zonos. Čia tėra arba juoda, arba balta.
Jeigu Jūs neįvertinsite Z. Jedinskio pasisakymo, darysiu viską, kad Lietuvos politinės partijos eliminuotų LLRA-KŠS iš nacionalinius susitarimus dėl užsienio politikos bei saugumo ir gynybos politikos pasirašančių partijų tarpo.
Gerai pažįstu Lenkiją ir ją myliu. Turiu daug draugų Lietuvos lenkų, šiek tiek kalbu lenkiškai. Man sunku patikėti, kad dirbu kartu su Lietuvos ir Lenkijos priešais.
Rita, Beata, Czeslaw ir Waldemar, – apsispręskite. Nusiimkite kaukes. Išeikite iš juodosios zonos.