fbpx

E. Gentvilas. Putino endšpilis

  • Eugenijus Gentvilas
  • kovo 3, 2022
  • Nuomonė
Eugenijus Gentvilas

Putinas sparčiai žengia į savo režimo endšpilio fazę. Akivaizdžiai apsiriko, manydamas, kad Ukrainoje jo laukia su duona ir druska. Ten laukė tik druska. Tikėjosi per kelias dienas apsiskelbti „atgimusio fašizmo“ nugalėtoju. Vieninteliu, be jokių sąjungininkų (na, neskaitant Lukašenkos).

Po šios avantiūros viso demokratinio pasaulio akyse Putinas tapo, kuo iš tiesų ir yra – „naujuoju Hitleriu“. Po trečiadienio balsavimo JT Generalinėje Asamblėjoje tapo aišku, kad rusų Hitleris dabar turi juo tikinčius politikus tik penkiose pasaulio valstybėse. Ir, žinoma, vis dar turi didžiulį palaikymą tarp pačios Rusijos žmonių.

Įvedamos naujos ir galingos ekonominės sankcijos, nepavykęs žaibo karas Ukrainoje, spartūs pasaulio opinijos pokyčiai rodo, kad Putino režimo baigmė (endšpilis) prasidėjo. Galimi trys režimo baigmės scenarijai.

Pirmasis: pralaimėjimas Ukrainoje

Vis dėlto iki pralaimėjimo gali trukti labai ilgai. Akivaizdu, kad Putinas nepasiekė planuotos greitos pergalės, bet jis tikrai nepatirs ir greito pralaimėjimo. Net pralaimėjęs Putinas dar ilgai kalbės apie rusų vienijimo misiją, kovą su fašizmu, Vakarų sąmokslą. Vadinasi, dar ilgai šantažuos Vakarus, sekins Rusijos žmonių gerovę, kels humanitarines bei ekologines krizes Europos kontinente.

Antrasis: rūmų perversmas Kremliuje

Tai visada atrodo mažai tikėtina, tačiau DĖMESIO – net du trečdaliai visų diktatorių, fiurerių bei tautos vadų krenta nuo savo artimos aplinkos!

Juk Gorbačiovas 1991 m. irgi krito (buvo nušalintas) po jį supusių artimų generolų perversmo. Visa Putino aplinka – multimilijonieriai ar net milijardieriai. Dar savaitė kita, ir jie praras viską, ko buvo prisigrobę. Jeigu Putinas kovoja už savo patekimą į pasaulio istoriją, tai Putino aplinka tiesiog nori krautis turtus ir jais naudotis. Perversmas jiems net leistų pateikti save kaip pasaulio gelbėtojus ar net demokratus. Mažų mažiausia, sumažintų tikimybę kartu su Putinu keliauti į Hagos tribunolą. Tad greito perversmo negalima atmesti.

Trečiasis: rusų tautos sukilimas

Galimas scenarijus – ir revoliucija arba dramatiškas populiarumo krytis, kuris garbėtroškai Putinui būtų psichologiškai nepakeliamas. Tai nebūtų greitas scenarijus. Tačiau per paskutines dvi dienas į aikštes pradėjo kviesti ne tik Aleksejus Navalnas, bet ir milijardierius Michailas Chodorkovskis. Jau pasiūlyta milijono dolerių premija, jei Putinas bus pristatytas gyvas ar miręs. Pasipriešinimas ir neapykanta auga, Putino aplinkai tai irgi paskata imtis perversmo scenarijaus.

Visa bėda, kad Putinas pajėgus lengvai sustabdyti trečiojo scenarijaus galimybę. Jam su parlamento pagalba pakanka paskelbti karinę padėtį pačioje Rusijoje. Skamba paradoksaliai: neigti savo pradėtą karą Ukrainoje, o savo šalyje įvesti karinę padėtį. Putinui pakaks demagogijos tai paaiškinti. Štai čia ir slypi didysis pavojus: Putinas pareikš, kad NATO ruošiasi pulti Rusiją, ir dalis rusų net apsiverks iš džiaugsmo, kad Putinas taip rūpinasi jų gerove ir saugumu, pačiam Putinui ruošiantis dar vienam puolimui.

Karinė padėtis leistų Putinui uždrausti bet kokius susirinkimus, uždrausti visą žiniasklaidą, blokuoti internetą ir kitus įprastus ryšio būdus, legaliai persekioti ar sulaikyti bet kurį asmenį, nusavinti materialinius išteklius valstybės naudai. Tai ir be karinės padėties atrodo kaip natūrali Putino svajonė. O šiuo atveju tai jam padėtų išvengti vieno iš savo baigties scenarijų.

Jeigu taip nutiks, Putino endšpilis gali tęstis ilgai. Laukiu su nerimu.