fbpx

Dėl koronaviruso kiekvieną dieną Lietuvos biudžetas praranda iki 300 tūkst. eurų mokesčių

  • Liberalai.lt
  • kovo 9, 2020
  • Aktualijos
Simonas-Gentvilas-ir-Viktorija-Čmilytė-Nielsen_310x310_acf_cropped_310x310_acf_cropped_310x310_acf_cropped

Liberalų sąjūdžio politikai susitiko su verslo, pramonės ir turizmo sektorių atstovais siekdami išsiaiškinti, kokią įtaką jau dabar koronavirusas yra padaręs atvykstamajam turizmui ir svetingumo verslui Lietuvoje, bei kokių priemonių būtų galima imtis siekiant sušvelninti patiriamus nuostolius.

„Koronavirusas yra visiems nauja situacija ir iššūkis. Mes – liberalai – neramiai žvelgiame į vis dar vyraujančia neigiamą poziciją verslo atžvilgiu, jo demonizavimą. Koncentruojamasi į tai, kaip verslas sukčiauja, o ne kaip verslas kuria. Mes – už sąžiningą valstybę sąžiningam verslui. Retai kas drįsta bent užsiminti apie tai, kaip padėti verslui ir tik puse lūpų girdime kalbant, kad koronaviruso padarinius turizmo, restoranų, viešbučių verslas jau dabar jaučia itin ženkliai“, - neabejoja Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Susitikimo metu verslo, pramonės ir turizmo sektorių atstovai akcentavo jau dabar jaučiamą ženklų atvykstančių turistų sumažėjimą: apgyvendinimo įmonių pajamos sumažėjo 20-30 proc., viešbučių užimtumas krito iki 50 proc., restoranai praranda iki 20 proc. apyvartos. Renginiai masiškai atšaukiami arba nukeliami. Asociacijų atstovai skaičiuoja, kad kiekvieną dieną Lietuvos biudžetas netenka 200-300 tūkst. eurų mokesčių, o turizmo sektorius –  1 mln. eurų pajamų.

„Jau dabar aišku, kad net suvaldžius ekstremalią situaciją prireiks nemažai laiko turizmo sektoriui atsigauti, o viešbučiai, restoranai ir renginių organizavimo sektorius liekamąsias pasekmes jaus daug ilgiau. Todėl jau dabar būtina sėsti prie stalo kelių ministerijų atstovams ir galvoti apie pagalbos priemones – ar tai būtų mokesčių atidėjimai, prastovų palengvinimai, ar kitos iniciatyvos. Italija priėmė labai aiškius sprendimus, ten pagalbos sulauks įmonės, kurių veikla dėl viruso susitraukė 25 procentais. Turime pavyzdžių, reikia ir sprendimų“, - po susitikimo su verslo, pramonės ir turizmo sektorių atstovais situaciją vertino V. Čmilytė-Nielsen.

Turizmo įmonės jau dabar mažina apimtis ir dėlioja rizikos veiksmų planus siekdamos numatyti, ko reikėtų imtis jei situacija Lietuvoje dar labiau blogėtų.

„Būtina Vyriausybės ir Seimo lygmeniu pradėti svarstyti scenarijus, kaip būtų galima sumažinti koronaviruso poveikį šalies verslui ir visai ekonomikai. Vyriausybė kuo greičiau turi spręsti, kokius kompensacinius mechanizmus galėtų taikyti valstybė, jei virusas užsitęs ir verslas patirs dar ženklesnius praradimus. Asociacijų vadovams trūksta aiškumo, kaip turės elgtis verslas ir kaip reikės švelninti neigiamą poveikį darbo rinkai, jei įmonės bus priverstos stabdyti veiklą ar mažinti jos apimtis“, - akcentuoja Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas.

Liberalai ragina Vyriausybę jau dabar ieškoti optimaliausių variantų, kad tiek Lietuvos verslas, tiek šalies ekonomika pajustų kuo mažesnius koronaviruso padarinius, o Lietuvos konkurencingumas globalioje rinkoje nenukentėtų. Todėl liberalai sieks skubos tvarka organizuoti klausymus Seimo Ekonomikos komitete, kuriame dalyvautų ir verslo atstovai ir būtų aptariami šie klausimai: ką daryti verslui ir jautriems sektoriams, kaip valstybė gali jiems padėti, kaip koordinuoti komunikaciją su verslu ir kaip bus valdoma krizė, jei koronaviruso atvejų Lietuvoje padaugės.