fbpx

Buriasi žaliųjų savivaldybių iniciatyva

  • Liberalai.lt
  • liepos 29, 2022
  • Aktualijos
Andrius Bagdonas

Laikinosios parlamentinės grupės „Žaliosios savivaldybės – 2030” pirmininkas Andrius Bagdonas buria socialinius partnerius darbui vardan žaliųjų savivaldybių plėtros Lietuvoje. Kertiniu iniciatyvos partneriu tampa Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA), atstovaujanti 60-iai Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybių.

Seimo narys A. Bagdonas džiaugiasi pozityviu LSA atsaku dėl bendro darbo žaliųjų savivaldybių link ir tiki, kad ši organizacija ženkliai sustiprins visą iniciatyvą:

„Aiškiai matome, kad vis daugiau Lietuvos savivaldybių kryptingai suka žaliosios transformacijos link. Todėl pasitelkdami mokslo, verslo ir socialinius partnerius, siekiame sukurti bendradarbiavimo platformą, kuri padėtų užtikrinti, jog 2030-aisiais Lietuvoje turėtume kuo daugiau žaliųjų savivaldybių. Džiaugiuosi, kad Lietuvos savivaldybių asociacija sutiko jungtis prie šios iniciatyvos – neįsivaizduoju geresnių partnerių darbui aplinkai draugiškos savivaldos klausimais”- teigia A. Bagdonas.

Siekis – 100 klimatui neutralių ir išmaniųjų miestų iki 2030

2021 m. Europos Komisija (EK) paskelbė kvietimą Europos miestams dalyvauti Klimatui neutralių ir išmaniųjų miestų misijoje. Jos tikslas – sutelkti vietos valdžios institucijas, piliečius, įmones, investuotojus ir regioninės bei nacionalinės valdžios institucijas, siekiant iki 2030 m. sukurti 100 klimatui neutralių ir išmaniųjų miestų visoje ES. Taip pat užtikrinti, kad šie miestai taptų eksperimentų ir inovacijų pavyzdiniais centrais visiems miestams, įgyvendinantiems klimato neutralumo priemones iki 2050 m. Į kvietimą atsiliepė net 9 Lietuvos savivaldybės – Alytaus, Gargždų, Kauno, Kėdainių, Klaipėdos, Panevėžio, Tauragės, Visagino ir Vilniaus.

Nors EK misijoje dalyvauti atrinktos buvo tik Vilniaus m. ir Tauragės r. savivaldybės, gausus paraiškų skaičius atskleidė, kad ambicingų bei inovatyvius žaliuosius sprendimus įgyvendinančių savivaldybių Lietuvoje gausu.

LSA prezidentas M. Sinkevičius akcentuoja siekį ir toliau aktyviai bendradarbiauti su visomis atrankoje dalyvavusiomis savivaldybėmis:

„Žaliosios investicijos ir išmanūs technologiniai sprendimai yra labai svarbūs gerinant piliečių gyvenimo kokybę. Savivaldybės nuolat investuoja į viešųjų paslaugų gerinimą, įgyvendina aplinkai draugiškus pokyčius, kuria žmogui patogų gyvenimą miestuose ir regionuose. Tikiuosi, kad šios iniciatyvos dėka, suvieniję jėgas, žengsime sparčiau link žaliojo kurso tikslų įgyvendinimo kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje”, – teigia M. Sinkevičius.

Žaliųjų savivaldybių iniciatyva jungia ne tik politikos, bet ir mokslo bei verslo atstovus

Organizacinės grupės pirmininkas, instituto „Smart Energy DIH“ vadovas R. Petraitis džiaugiasi, kad ne vienerius metus mokslo ir verslo bendruomenėje sklidusios idėjos pamažu tampa realybe.

„Malonu matyti, kaip realizuojasi Seimo laikinosios parlamentinės grupės šių metų pradžioje užsibrėžti tikslai. Iniciatyvinės grupės vardu džiaugiuosi ir didžiuojuosi, galėdamas būti šių kilnių tikslų dalimi. Darysime viską, kad Lietuvos savivaldybės būtų švaresnės, inovatyvesnės ir patogesnės gyventi“, – sako R. Petraitis.

Artimiausiuose iniciatyvinės grupės planuose – tolimesnė partnerių paieška, įtraukiant suinteresuotas ministerijas, savivaldybes, mokslo ir verslo institucijas. Grupės nariai sieks įsteigti platformą, skirtą savivaldybių bendradarbiavimui, dalijimuisi gerąja patirtimi, inovatyvių sprendimų įgyvendinimui.