fbpx

A. Lydeka. Koks turi būti politiko įvaizdis ?

  • Arminas Lydeka
  • birželio 18, 2020
  • Nuomonė
Arminas Lydeka

Protokolo ir etiketo ekspertas Arminas Lydeka kolegoms kandidatams į Seimą vedė mokymus tema „Politiko įvaizdis rinkimų metu“. Mokymuose aptartas pirmojo įspūdžio efektas, kodėl svarbus pirmasis įspūdis apie žmogų, kūno laikysena ir elgsena bendraujant, kokią įtaką ji turi nuomonei apie mus. Taip pat supažindinta su aprangos, išvaizdos svarba politiko įvaizdžio kūrime.

Pasak A. Lydekos, politikui ypatingai svarbus yra pirmasis įspūdis, pirmasis kontaktas su kitu asmeniu. Labai svarbu atkreipti dėmesį į išvaizdą, kaip aš, kaip politikas, atrodau, į politiko laikyseną, žvilgsnį, veido išraišką, balsą.

„Siekiant suformuoti savimi pasitikinčio politiko įvaizdį turime demonstruoti, kad politikas tvirtai „stovi ant žemės“. Esminis reikalavimas kūno laikysenai – tvirta, tiesi laikysena tiek esant stovimoje padėtyje, tiek sėdint“, – teigė A. Lydeka.

Kalbėdamas apie žvilgsnio svarbą, ekspertas pabrėžė, kad politiko žvilgsnis visada turi būti nukreiptas į pašnekovą, į asmenį su kuriuo sveikinamės, bendraujame. Jeigu bendraujama su didesne auditorija, siekti peržvelgti kiek įmanoma platesnį ratą žmonių. Žvilgsnis turi būti geranoriškas, šiltas.

A. Lydekos teigimu, veido išraiška yra sunkiausiai kontroliuojama sritis, tačiau šypsena, negriežtai suspaustos lūpos visuomet skleidžia pozityvą.

Balso tembras neturi būti nei per daug aukštas, nei per daug žemas. Etiketo ekspertas patarė pasistengti, kad ypač ištariamieji pirmieji sakiniai nuskambėtų geranoriškai, pozityviai, solidžiai.

Kalbant apie politiko elgseną, buvo atkreiptas dėmesys į pasisveikinimo svarbą ir būdus.

Pasak A. Lydekos, formuojant politiko įvaizdį vienas iš svarbiausių dalykų yra politiko išvaizda, pirmiausia – apranga. Ekspertas pateikė konkrečius patarimus politikų darbinei dalykinei aprangai. Pagal šį aprangos kodą, vyrai dėvi kostiumus, moterys kostiumėlius,  sijoną su palaidine, kelnes su palaidine, suknelę su švarku. Ekspertas atkreipė dėmesį į vyrų kostiumų spalvą.

„Šviesūs kostiumai tinka vasaros metu, tačiau jie sukuria lengvumo, lengvabūdiškumo įspūdį ir solidžiame oficialiame renginyje šviesiu kostiumu rekomenduojama nesirengti. Siūloma pasirinkti tamsų kostiumą. Kostiumas nebūtinai turi būti juodas, jis gali būti tamsiai pilkas arba tamsiai mėlynas. Prie kostiumo marškiniai gali būti įvairių spalvų, tačiau patys solidžiausi yra baltos spalvos, tinka visur ir visada“, – teigė A. Lydeka.

A. Lydeka priminė griežtą protokolinę taisyklę – marškinių spalva privalo būti šviesesnė už švarko spalvą. Pažymėjo, kad visada yra privalomas diržas, derinamas prie dėvimų kelnių tipo. Kojinės turi būti tamsesnės nei kelnės. Protokoliškiausi batai yra juodos spalvos. Gali būti ir kitų spalvų, tačiau privaloma laikytis taisyklės – batai turi būti tamsesni už kelnes.

Eksperto teigimu, moterys, pasirinkusios darbinę dalykinę aprangą, sukuria pasitikinčios savimi, oficialų įvaizdį, tačiau svarbu laikytis esminių reikalavimų. Visais atvejais svarbu sijono ilgis. Protokolinis reikalavimas, kad sijonas netrumpesnis negu 10 cm virš kelių. Palaidinės būtinai turi dengti pečius ir būti nepertrumpos.