fbpx

A. Lydeka. Vaikai yra mūsų visų atsakomybė

  • Liberalai.lt
  • birželio 1, 2021
  • Nuomonė
Armina_Lydeka_09

1949 metais Tarptautinės moterų federacijos sesijoje buvo įteisinta Birželio 1-oji – Tarptautinė vaikų gynimo diena, o pirmą kartą ji paminėta 1950 metais. Tarptautinė vaikų gynimo diena – tai priminimas pasaulio visuomenei apie būtinybę saugoti ir gerbti vaikų teises bei vaikų orumą.

Lietuvoje įstatymų lygmenyje žingsniai vaiko teisių apsaugos sistemoje padaryti gana dideli. 2017 metais Seimas uždraudė vaikams taikyti fizines bausmes. Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas vertinamas kaip gerosios praktikos pavyzdys tarptautiniame lygmenyje. Tačiau tik įstatymų priimti neužtenka – įgyvendinimo sritis yra labai sudėtinga, vaiko teisių apsaugos sistema nefunkcionuoja efektyviai, pasigendama atsakingų institucijų gebėjimo bendradarbiauti, vis dar trūksta individualios pagalbos šeimai ir vaikams.

Būtina pabrėžti, kad esamas teisinis reglamentavimas neturi būti nukreiptas į norą kontroliuoti tėvus, persekioti ir bauginti šeimas. Vaikai yra mūsų visų atsakomybė, todėl jeigu esame namuose ir girdime už sienos verkiantį vaiką, išdrįskime nueiti ir paklausti, ar mama, ar tėtis nėra pervargę, ar šeima neišgyvena krizinės situacijos. Kartais gal užtektų su tėvais išgerti arbatos ir pakalbėti, patarti jiems.

Savo veikla siekiu ir sieksiu, kad nebūtų toleruojamas smurtas bei diskriminacija, kad vaikai augtų mylinčiose šeimose, o tėvai turėtų galimybę mokytis veiksmingų vaikų auklėjimo bei pasitaikančių konfliktų sprendimo būdų, bei esant reikalui gautų kvalifikuotą psichologų ir kitų psichikos sveikatos specialistų pagalbą. Turime pašalinti smurtą iš artimos aplinkos. Specializuotų centrų tinklo plėtra turi vykti įtraukiant kuo daugiau nevyriausybinių organizacijų, teikiančių teisinę ir psichologinę pagalbą.

Vaiką ginančios institucijos turi dėti visas pastangas, kad kuo mažiau vaikų atsidurtų vaikų globos namuose. Vaikas turėtų augti šeimoje, todėl siektina, kad kuo daugiau būtų individualiai dirbama su rizikingomis šeimomis, kad vaikai iš šeimos nebūtų paimami, o tie tėvai pagaliau suprastų savo atsakomybę ir jiems būtų padėta auginti vaikus.

Noriu visus pakviesti būti atsakingiems už mūsų vaikus. Vaikų gynimo diena turi būti kasdien, ne tik Birželio 1-ąją, nes vaikams įvairių pavojų, deja, kyla kasdien. Kasdien reikia užtikrinti, kad vaikas turėtų saugią vaikystę, būtų apsaugotas nuo smurto, nepriežiūros, turėtų teisę kreiptis pagalbos, pasidalinti savo sunkumais su kitais.