fbpx

A. Lydeka. Svarbu aktyviai dirbti ir Tarpparlamentinės Sąjungos Asamblėjoje

  • Liberalai.lt
  • balandžio 11, 2025
  • Aktualijos
Arminas Lydeka

Liberalų sąjūdžio frakcijos narys, Seimo delegacijos pirmininko pavaduotojas Arminas Lydeka 2025 m. balandžio 3 – 10 dienomis dalyvavo 150-oje Tarpparlamentinės Sąjungos Asamblėjoje Taškente (Uzbekistano Respublika).

150-osios Tarpparlamentinės Sąjungos Asamblėjos bendrųjų debatų tema „Parlamentų veiksmai dėl socialinio vystymosi ir teisingumo“. Debatuose pasisakė 44 parlamentų pirmininkai ir 114 parlamentų narių. Iš viso pasaulio susirinkę parlamentarai diskutavo skurdo naikinimo, teisingų darbo sąlygų ir įtraukties klausimais. Pažymėtina, kad dabar, kai vis dar vyksta neteisėtas, neišprovokuotas Rusijos karas prieš Ukrainą, remiamas Baltarusijos, Seimo delegacijos tikslas debatuose buvo atkreipti dėmesį, kad taika ir saugumas yra esminės sąlygos socialiniam teisingumui: kiekvienas karas ar karinis konfliktas ne tik pamina tarptautinę teisę, demokratijos vertybes, žmogaus teises, bet ir kuria nesaugumą regione ir visame pasaulyje. Tradiciškai karštos diskusijos Asamblėjoje įsiplieskė dėl ypatingos svarbos rezoliucijos temos. Asamblėjos nariai balsavo dėl trijų rezoliucijų projektų, tačiau reikiamų dviejų trečdalių pritariančių balsų nesurinko nei vienas pasiūlymas. „Ši situacija pademonstravo, koks svarbus regioninis ir vertybinis bendradarbiavimas tarp valstybių. Vakarų valstybės, tarpusavyje sutarusios remti ypatingos svarbos klausimo rezoliuciją dėl humanitarinės krizės Mianmare, norimo rezultato nepasiekė, nes nesulaukė pakankamo palaikymo iš kitų geopolitinių grupių. Tuo tarpu arabų valstybės, turėdamos Afrikos valstybių palaikymą, demonstravo didžiulę vienybę, remdamos ypatingos svarbos klausimo rezoliuciją „Būtinybė skubiai imtis veiksmų dėl neseniai įvykusio Izraelio paliaubų susitarimo pažeidimo Palestinoje, didėjančių konfliktų Kongo Demokratinėje Respublikoje ir Sudane ir dėl bendro globalinio atšilimo padarinių“. Visgi reikiamo balsų skaičiaus, kad teikiama rezoliucija būtų svarstoma kaip ypatingos svarbos klausimas, taip pat nesurinko. A. Lydekos teigimu, ši Asamblėja pademonstravo, koks margas pasaulis – skirtingų supratimų ir ideologijų: pateiktoje ypatingos svarbos klausimo rezoliucijoje, kurią vieningai parėmė tiek daug valstybių, tarp didžiausių pasaulyje vykstančių karinių konfliktų karas Ukrainoje net nepaminėtas.

Seimo delegacija taip pat dalyvavo Asamblėjos paraštėse vykusiuose renginiuose: Seminare „Ukrainos paveldas ir identitetas: kultūros ir religijos laisvių saugojimas“, diskusijoje „Kova su masinio naikinimo ginklais: humanitarinė perspektyva“.

Paskutiniąją 150-osios Tarpparlamentinės Sąjungos Asamblėjos dieną priimta rezoliucija „Parlamentų strategijos mažinti ilgalaikių konfliktų, įskaitant karinius konfliktus, įtaką darniam vystymuisi“, kuria parlamentarai raginami propaguoti demokratiją, teisinę valstybę ir žmogaus teisių principus, kaip taikos ir stabilumo stiprinimo pagrindą, užtikrinant visų visuomenės sluoksnių, įskaitant marginalines ar pažeidžiamas grupes, dalyvavimą politiniame ir socialiniame procese. Rezoliucija taip pat kviečia parlamentus dėti daugiau pastangų skatinant dialogą, supratimą ir taikų ginčų sprendimą bei siekti visapusių ir tvarių vykstančių konfliktų sprendimų. Asamblėja taip pat priėmė rezoliuciją „Parlamentų vaidmuo siekiant dviejų valstybių sprendimo Palestinoje“, kurios atžvilgiu Lietuva susilaikė. A. Lydekos teigimu, negalėjome remti rezoliucijos, kurios tekste Hamas neminima nė karto, nėra nei tiesioginio Hamas pasmerkimo, nei aiškios nuorodos į 2023 m. spalio 7 d. atakas prieš Izraelį, neminima Izraelio teisė gintis ir nėra paraginimo paleisti visus įkaitus.

Apibendrinant 150-osios Tarpparlamentinės Sąjungos Asamblėjos rezultatus, galima teigti, kad naujai sudaryta Seimo delegacija Tarpparlamentinėje Sąjungoje startavo darbingai: užimtos svarbios pareigos, nepriimta skaldanti ypatingos svarbos klausimo rezoliucija, išreikšta parama Ukrainai. Pasak A. Lydekos, dėsime visas pastangas, kad mūsų pozicijos Tarpparlamentinėje Sąjungoje stiprėtų ir Lietuvos balsas būtų geriau girdimas. Tai yra puiki platforma ne tik susitikti su parlamentarais iš viso pasaulio, megzti ir stiprinti ryšius, tačiau ir išlaikyti dėmesį Lietuvai svarbiems klausimams pasaulinėje darbotvarkėje.