Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme pernai birželį priimtą nuostatą, kad „saulės šviesos energijos elektrinių suminė įrengtoji galia negali viršyti 2 GW“, būtina išbraukti, siūlo Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys, Ekonomikos komiteto narys Andrius Bagdonas.
Kaip aiškina pataisos rengėjas, nuo 2022 m. liepos, kai įsigaliojo vadinamasis „Proveržio paketas“, nė vienam gamintojui neišduotas leidimas plėtoti saulės energijos gamybos pajėgumus, jungiant juos prie perdavimo tinklo.
„Dirbtinai pristabdyta saulės energetikos plėtra energetinio karo su Rusija akivaizdoje, kai dėl išaugusių kainų susidarė ypač palankios sąlygos pritraukti investuotojų, yra visiškai nepateisinama. Įstatymu nustatyti ribas saulės elektrinių galiai, saugant elektros tinklą nuo perkrovimo, nėra jokios prasmės. Juolab kad kitos elektros gamybos rūšys, kaip iš vėjo, neribojamos“, – sako A. Bagdonas.
Seimo nario teigimu, tinklo perkrovimas turi būti valdomas ne įstatymu, o techniniais sprendimais, kuriuos leidžia vadinamasis PETA aprašas.
„Pasiūlymą naikinti perteklinį apribojimą teiksime pavasario sesijoje nepaisant to, ar suskubs Energetikos ministerija pati patobulinti dabartinį reguliavimą. Tokios diskriminacinės nuostatos įstatyme iš principo neturėtų būti“, – aiškina Seimo liberalas.
Remdamasis pasinaudojimo elektros tinklais aprašu (PETA), perdavimo tinklo operatorius „Litgrid“ aiškina, kad „sistemos galios ribas apibrėžia elektros rinkos galimybės, kurias (…) sudaro 4,4 GW vasarą ir 5 GW žiemą. Atitinkamai saulės elektrinių, kurių generacija dominuoja vasarą, leistina generuoti galios sistemos riba yra 4,4 GW, o vėjo elektrinėms (įskaitant jūros), kurių generacija dominuoja rudenį, žiemą ir pavasarį, leistina generuoti galios sistemos riba yra 5 GW“.
Įrašykite vardą
Įrašykite el. paštą
Neteisingas el. pašto adresas
Įrašykite žinutę