A. Lydeka. Putinas bus nuteistas – ir taškas

  • Liberalai.lt
  • liepos 3, 2025
  • Nuomonė
lydeka

Kol Lietuvoje karščiuojamės dėl vidaus politikos dramos – su kuo verslavo ar neverslavo premjeras Gintautas Paluckas, iš kur ėmė pinigus ir pirko sau prabangų būstą, – pasaulis dar labiau užvirė. Po JAV įsitraukimo į karinius veiksmus Irane, Artimieji Rytai užkaito iki labai pavojingos temperatūros. Tad kol Lietuvos elitas ir visuomenė domėjosi premjero praeitimi, o pasaulis susitelkė į Irano ir Izraelio krizę, daugeliui pro akis praslydo ypatingos reikšmės sprendimas, ką daryti su Ukrainą užpuolusia Rusija.

Birželio 25-oji – data, kuri bus visiems laikams įrašyta į tarptautinės politikos kalendorių. Tą dieną Strasbūre buvo įsteigtas Specialusis tribunolas Rusijos agresijai prieš Ukrainą tirti ir karo nusikaltėliams teisti. Tai – ne eilinis tarptautinis forumas, ne dar viena deklaracija. Tribunolo reikšmė – ne vien simbolinė, tai ne šiaip biurokratinis aktas. Tai – konkretus ir praktinis tarptautinės teisės laimėjimas, žingsnis teisingumo link, kurį ilgai brandino pasaulio demokratijos.

Ketverius metus dirbamas Europos Taryboje pats buvau šio įvykio tiesioginis liudininkas. Tribunolo institutą politikai it teisininkai lipdėme apie dvejus metus: praėjusią kadenciją ir Lietuvoje šis klausimas telkė aukščiausius politikus, atsakingi ministrai dėjo pastangas jam įsteigti.

Tad kodėl įsteigtas toks tribunolas? Iki šiol tarptautinė teisė neturėjo aiškaus instrumento, kaip patraukti atsakomybėn Rusijos valstybės vadovus ne tik už karo nusikaltimus ar genocidą, bet už sprendimą pradėti karą, už patį agresijos aktą. Tarptautinis baudžiamasis teismas Hagoje neturi jurisdikcijos agresijos byloms, nes agresorė Rusija nepripažįsta teismo galios. Būtent šią spragą dabar užpildo Strasbūre pasirašytas tribunolo steigimo susitarimas.

Tai bus specialus tarptautinis teismas, kuris dirbs glaudžiai bendradarbiaudamas su Europos Taryba ir Ukraina. Jame bus teisiami visi Rusijoje atsakingi asmenys už patį sprendimą pradėti neteisėtą karą. Tribunolo būstinė veiks Hagoje, teisinė struktūra sudaroma pagal istorinį Niurnbergo tribunolą tikintis, kad nusikaltėliai sulauks atsakomybės, o tribunolas galės priimti sprendimus net ir nedalyvaujant kaltinamajam salėje.

Formalūs tribunolo teisiniai veiksmai prasidės jau kitais metais, Europos Tarybos šalims-narėms priėmus nacionalinius sprendimus prisijungti prie tribunolo veiklos, tada bus paskirti 15 teisėjų, įsteigtas prokuroro biuras, bus įdarbintas visas administracinis apartas.

Steigiant tribunolą vienaip ar kitaip prisidėjo daugiau nei 40 šalių – nuo visų ES valstybių iki JAV, Kanados, Japonijos. Steigimo dokumentą pasirašė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir Europos Tarybos generalinis sekretorius Alainas Bersetas. Šitokiu veiksmu demokratinis pasaulis ėmėsi beprecedentės teisinės atsakomybės – sukurti instrumentą, kuris teis Rusiją už tai, kad žudė ukrainiečius ir griovė užpultą šalį.

Susitelkę į vidinę vietos politikos dramą, kviečiu pamatyti, kad už lango įvyko tarptautinės teisės lūžis, kurio reikšmę aprašys ateities istorikai, o vaikai mokysis iš vadovėlių. Šis konkrečiais įgaliojimais aprūpintas tarptautinis teismas siunčia žinią: net ir branduoliniais sprogmenimis grasinantis putino režimas nėra neliečiamas. Jei demokratinis pasaulis nebijo įvardyti agresoriaus, vadinasi, yra vilties, kad tarptautinis teisingumas įmanomas ir mes jo sulauksime – ir sulauskime ganėtinai greitai.

Tiesa, turime įsivardyti, kad ne visos Europos Tarybos šalys-narės balsuodamos palaikė tokio tribunolo įsteigimą: Vengrija, Serbija, Turkija pasisakė prieš, Sakartvelas, Armėnija, Azerbaidžanas – susilaikė. Vadinasi, pasaulis dalijasi į demokratijas ir autokratijas, dalijasi į valstybes, kurios turi stuburą, ir tas, kurios renkasi ramybę bet kokia kaina. Ypač liūdna dėl mūsų draugų kartvelų. Užtat džiugu, kad Slovakija stojo teisingumo pusėn.

Iš Lietuvos istorijos gerai žinome, ką reiškia būti okupacijos, represijų ir brutalaus smurto aukomis. Todėl mūsų moralinė pareiga domėtis ir palaikyti tai, ką pavyko padaryti Strasbūre birželio 25 dieną. Mes kartu su pasauliu aiškiai sakome: didis blogis nebus pamirštas, o nusikaltėlių atsakomybė – neišvengiama.