fbpx

Liberalai: Kaip veikia nepaprastoji padėtis, gali tirti komitetai ir frakcijos, o ne dirbtinės komisijos

  • Liberalai.lt
  • gruodžio 15, 2022
  • Aktualijos
Eugenijus Gentvilas

Seimo opozicijos siūlymas steigti specialiąją nepaprastosios padėties kontrolės komisiją yra perteklinės biurokratijos dauginimas, nes kontroliuoti nepaprastąją padėtį laisvai gali pats Seimas su profiliniais savo komitetais, pabrėžia Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija.

„Seimas skelbia ir atšaukia nepaprastąją padėtį – Seimas pats gali nepaprastąją padėtį ir kontroliuoti. Jeigu Seimo nariai jaučia rūpestį dėl karui prasidėjus įvesto reguliavimo pasekmių, niekas jiems netrukdo savo konkrečių klausimų kelti Valstybės valdymo ir savivaldybių, Žmogaus teisių, Teisės ir teisėtvarkos komitetuose. Be to, parlamentinę kontrolę, išsikviesdamos atsakingus pareigūnus, vykdo ir frakcijos. Kodėl opozicinės frakcijos šia galimybe naudotis nenori?“, – teigia E. Gentvilas.

Jo pastebėjimu, siūlomoji opozicinė komisija, nė neįvardijusi savo tikslų ir uždavinių, nusiteikusi suteikti sau didelius įgaliojimus. „Pagal Seimo statutą, laikinoji komisija turėtų nusistatyti savo tikslą, uždavinius ir įgaliojimus. Šį kartą apibrėžti tik įgaliojimai. Vadinasi, komisija galėtų daug, tik neaišku, dėl ko“, – sako liberalų seniūnas.

Seimo nutarimo dėl specialiosios nepaprastosios padėties kontrolės komisijos sudarymo projekte nurodoma, kad šalia teisės į komisijos posėdžius išsikviesti politikus, pareigūnus, tarnautojus, ji galėtų iš valdžios organizacijų gauti „dokumentus, duomenis ar žinias, net jeigu tai yra valstybės ar tarnybinė paslaptis“, taip pat „žodinius, raštiškus paaiškinimus ar pažymas komisijos tiriamais klausimais“, susipažinti su baudžiamosios bylomis ir pan.

Ketvirtadienį teikiant šio nutarimo projektą, Seimo liberalai balsuos prieš.

Lietuvoje nepaprastąją padėtį vasario 24-ąją, pirmą Rusijos karo prieš Ukrainą dieną, įvedė prezidentas Gitanas Nausėda, Seimas ją patvirtino. Nuo tol nepaprastąją padėtį šalyje Seimas vis pratęsia.