fbpx

Seimas pritaria, kad valstybinėje žemėje tvarkytųsi savivaldybės

  • Liberalai.lt
  • gegužės 17, 2022
  • Aktualijos
Simonas Gentvilas

Antradienį Seimas po pateikimo pritarė žemės valdymo reformai, numatančiai valstybinę žemę perleisti savivaldybėms.

Žemės įstatymo naujoji redakcija ir dar kitų 19 įstatymų pataisos nustato, kaip 103 Lietuvos miestuose valstybinė žemė patikėjimo teise perduodama naudoti 60 savivaldybių. Perėmusi žemę savo žinion vietos savivalda joje šeimininkautų ne formaliai, o realiai, ir vykdytų įsipareigojimus bendruomenei.

Pataisas pateikusio aplinkos ministro, liberalo Simono Gentvilo teigimu, pertvarkos esmę sudaro skaidri žemėtvarka, greitesnės savivaldybės, mažesnė biurokratija. „Valstybei itin svarbu turėti instrumentus vystyti energetikos, kelių, geležinkelių, kariuomenės projektus, todėl ji pasilieka sau visas galimybes greitai, per 10 dienų, susigrąžinti žemę. Be to, žemės patikėtinių kontrolė bus stipriai griežtinama, kad valstybinė žemė nebūtų, liaudiškai tariant, parceliuojama, nuomojama ne pagal rinkos kainą ar naudojama ne pagal tiesioginę paskirtį“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo S. Gentvilas.

Pristatydamas projektą jis citavo Konstitucinio Teismo išaiškinimą, kad „valstybės turtas nėra savitikslis, bet turi duoti naudą visuomenei ir turi būti tausojamas, nešvaistomas, racionaliai tvarkomas“.

Seimui priėmus paketą, pertvarka vyktų dviem etapais. Pirmuoju etapu Aplinkos ministerija, nuo 2023 m. sausio 1 d. perėmusi Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT) iš Žemės ūkio ministerijos, formuotų valstybės politiką žemės tvarkymo ir naudojimo, geodezijos, kartografijos ir kt. klausimais. Po 2023 m. gegužės 1 d. savivaldybės taptų valstybinės žemės valdytojomis miestų administracinėse ribose. Žemės ūkio ministerija toliau formuotų žemės ūkio, maisto ūkio, kaimo plėtros politiką. VĮ „Žemės informacijos centrui“ būtų patikėti visi Lietuvos valstybiniai žemės ūkio paskirties sklypai. Savivaldybių ir Žemės informacijos centro priežiūrą ir kontrolę vykdytų NŽT. Tuo metu žemės naudojimo valstybinę kontrolę iš šios tarnybos perimtų Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija.

„Kai kurių procedūrų [trukmė] sumažės trimis mėnesiais. Vadinasi, sumažės administracinės naštos ir sutaupysime valstybės pinigų, nes naikinsime besidubliuojančias funkcijas“, – sakė projekto autorius.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nario, aplinkos ministro S. Gentvilo kuruojama žemės naudojimo reforma atitinka 2020 m. liberalų programinį įsipareigojimą „miesto teritorijose esančią valstybinę žemę perduoti savivaldybėms patikėjimo teise“, kad pirmiausia savivaldybė būtų „miesto vystymo organizatorė ir vykdytoja“.