fbpx

E. Rudelienė, D. Kaminskas. Turime užtikrinti mūsų švietimo sistemos lankstumą atvykstantiems ukrainiečiams

  • Liberalai.lt
  • kovo 16, 2022
  • Nuomonė
Edita Kaminskas

Nuolat girdime, jog šiuo sunkiu laikotarpiu turime stengtis išlikti racionalūs ir grįžti prie įprastų darbų. Visgi, Ukrainos žmonėms dabar tai padaryti jau nėra įmanoma – kova karo fronte bei saugaus prieglobsčio paieškos tapo kasdiene užduotimi. Todėl Ukrainos žmonių gerovė, jų saugumas ir galimybė vėl pamažu sugrįžti į gyvenimo ritmą yra mūsų rankose.

Lietuvos bendrojo ugdymo sistema šiuo metu yra pajėgi priimti apie 30 tūkstančių moksleivių, o nemažai atvykusių jau lanko lietuviškas mokyklas. Dar šią savaitę Lietuvoje buvo registruoti apie 3 tūkst. ukrainiečių vaikų iki 18 metų ir daugiau nei pusantro šimto mokytojų. Visus šiuos žmones ketinama palaipsniui įtraukti į formalaus ugdymo procesą suteikiant jiems adaptacinį periodą.

Tam ruošėsi ne tik ministerija, bet ir Lietuvos savivaldybės. Mokytojai bei švietimo įstaigų vadovai apmokomi, kaip šioje neįprastoje situacijoje bendrauti su iš Ukrainos atvykusiais vaikais bei paaugliais, kurie išgyvena skaudžius įvykius bei netektis. Tauragės rajono savivaldybėje ukrainiečiai mokosi jau ne vienerius metus, tad savivaldybė yra pilnai pasiruošusi priimti ir naujai atvykstančius moksleivius.

„Tauragės Jovarų pagrindinę mokyklą jau pradėjo lankyti dvi dešimtys 7-14 metų amžiaus ukrainiečių vaikų, kurie dalyvauja bendrose pamokose su kitais mokiniais. Nors ir vaikai, ir mokytojai susiduria su iššūkiais, mokykloje vyrauja gera atmosfera – vaikai noriai adaptuojasi ir stengiasi aktyviai dalyvauti tiek pamokose, tiek užklasinėse veiklose. Dalis vaikų jau pradėjo lankyti būrelius, o vienas iš jų net spėjo sudalyvauti lengvosios atletikos varžybose ir laimėti bėgimo rungtį”, – teigia Tauragės rajono savivaldybės meras, liberalas Dovydas Kaminskas.

Augant atvykstančių ukrainiečių skaičiui reikalinga strategija, kaip šiuos žmones integruoti į mūsų švietimo sistemą ir ko juos mokyti. Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotojos Editos Rudelienės manymu: „Turime ieškoti būdų, kaip atvykę žmonės kuo greičiau galėtų įsilieti į mūsų visuomenę. Vienas iš sprendimų yra sustiprintas lietuvių kalbos mokymas, kuris leis ne tik pasijausti pilnaverčiais bendruomenės nariais, bet ir sudarys sąlygas mūsų valstybėje kurti ateitį: mokytis, studijuoti, o vėliau galbūt ir dirbti. Karui tęsiantis jau daugiau nei dvidešimt dienų negalime prognozuoti, kada šie žmonės galės grįžti į savo Tėvynę, savo namus, tad privalome sudaryti visas sąlygas jiems gyventi Lietuvoje.”

Šiuo metu į Lietuvą atvykusius kitakalbius moksleivius mokyklose pirmiausia siekiama mokyti lietuvių kalbos, o vėliau ir kitų dalykų. Tačiau, kilus poreikiui, liberalai siūlo apsvarstyti galimybę didesniuose miestuose sudaryti ir atskiras ukrainiečių klases, kurias jų gimtąja kalba mokyti galėtų ne tik mūsų mokytojai, bet ir atvykę pedagogai iš Ukrainos. Taip pat liberalai atkreipia dėmesį, jog ugdymo įstaigose, kuriose mokosi karo siaubą patyrę vaikai, privalo būti užtikrinta reikiama psichologinė pagalba.

„Kiekvienas atvykęs vaikas yra individualus ir vieniems gali prireikti daugiau neformaliojo ugdymo bei psichologinės pagalbos užsiėmimų, todėl šiuo metu švietimo sistemai linkime būti kuo lankstesnei“, – teigia Seimo narė, liberalė E. Rudelienė.