fbpx

Edita Rudelienė: „Tik suteikus finansinę nepriklausomybę savivaldai, galėsime kalbėti apie nuoseklią regionų plėtrą“

  • Edita Rudelienė
  • rugsėjo 8, 2021
  • Aktualijos
Edita Rudelienė

Liberalų sąjūdžio parlamentarė Edita Rudelienė vakar Prezidentūroje vykusiame Regionų forume teigė, kad savivaldybėms iki šiol labai trūksta finansinio savarankiškumo, savivaldybės užkrautos pertekliniais centralizuotais valdžios sprendimais įsisuka į užburtą biurokratijos ratą, kuris dažnai ir stabdo regioninę plėtrą.

„Savivaldybės turėtų būti finansiškai savarankiškesnės ir turi turėti didesnes galimybės skolintis. Šiuo metu savivaldų iniciatyva savarankiškai investuoti yra apribota itin griežtų skolinimosi limitų. Taip užkertamas kelias pritraukti užsienio investicijas, savivaldybės negali pasinaudoti ES teikiama parama, negali savarankiškai vystyti plėtros projektų. Fiskalinės drausmės taisyklių išimtys ir galimybė daugiau pasiskolinti galėtų būti taikomos ne tik centrinei valdžiai, bet ir savivaldybėms“, – kalbėjo Seimo narė.

E. Rudelienės teigimu, Liberalų sąjūdis palaikys fiskalinės drausmės įstatymo pakeitimus, nes savivaldai turėtų būti suteiktos tokios pačios sąlygos skolintis, kaip ir valstybei.

Parlamentarė taip pat atkreipė dėmesį, jog neretai metų eigoje keičiami ir priimami nauji įstatymai su tam tikrais pavedimais savivaldybėms, deleguojamos funkcijos, tačiau lėšų klausimas lieka paraštėse ir dėl to savivaldybių plėtra tampa labai ribota ir apibrėžta.

Išeitis – savarankiškumas žemėtvarkoje

Valstybės ir savivaldybių biudžetų struktūra atskleidžia, kad 9 iš 10 valstybės veiklos sričių funkcijų vykdymas ir jų finansavimas sutelktas centrinėje valdžioje. Pasak, E. Rudelienės, viena svarbiausių funkcijų, kuri turėtų būti perduota savivaldybėms yra žemės valdymas.

„Pavyzdžiui, Nacionalinė žemės tarnybai (NŽT) suteikta per daug galių savivaldybių lygmenyje, kurios sprendimai labai dažnai kiša koją savivaldybių plėtrai, atsinaujinimui ir investicijų pritraukimui. Mes siūlome savivaldybėms perduoti NŽT ir Valstybinės teritorijų planavimo bei statybų inspekcijos vykdomas funkcijas ir resursus, suteikti savivaldybėms didesnius įgaliojimus viešajai tvarkai užtikrinti, apleistam nekilnojamam turtui tvarkyti, užtikrinti savivaldybių kontrolės ir audito tarnybų nepriklausomumą“, – pasiūlymus dėstė politikė.

Ji pabrėžė, jog liberalų siūlymas savivaldybėms perduoti NŽT vykdomas funkcijas ir resursus ženkliai sumažintų biurokratinę naštą, aiškiai leistų atskirti valstybinių ir savivaldybių institucijų atsakomybes, nes, tokiu atveju, miesto teritorijoje liktų tik vienas šeimininkas – savivaldybė.

Nepriklausomi mero rinkimai – pasiteisinusi praktika

„Ypač aktualus klausimas savivaldybėms – tiesioginiai merų rinkimai. Tokia rinkimų forma pasiteisino, užtikrino stabilumą ir didesnį gyventojų pasitikėjimą savivalda, todėl siekiant atliepti gyventojų lūkesčius merą privalome rinkti tiesiogiai. Skirtingoms partijoms, turint skirtingas nuomones dėl merų įgaliojimų, pirmiausia svarbu žengti pirmą žingsnį ir Konstitucijoje įtvirtinti tiesioginius merų rinkimus, neapibrėžiant mero įgaliojimų ir santykio su savivaldybės Taryba.“, – kalbėjo Seimo narė, anksčiau vadovavusi Trakų rajonui.

Ji pabrėžė, kad Liberalų sąjūdis laikosi griežtos pozicijos, atskirti mero įgaliojimų ir mero rinkimų klausimus.  Liberalų sąjūdžio nuomone, šiuo metu svarbiausia yra Konstitucijoje įtvirtinti rinkėjams priimtiną mero rinkimo būdą ir tik tada ieškoti sutarimo Seime dėl mero funkcijų.

Dėmesys savivaldybių savarankiškumo stiprinimui

„Matome, kad Lietuvos savivalda stokoja savarankiškumo, nors būtent vietos valdžia geriausiai supranta savo bendruomenės poreikius. Turėtume stiprinti savivaldybių savarankiškumą ir skatinti savivaldybių tarpusavio konkurenciją dėl investicijų ir infrastruktūros projektų. Tikiuosi, kad prieš metus pasirašytas memorandumas dėl savivaldybių savarankiškumo stiprinimo leis sukurti nuoseklią regioninę politiką“, – apibendrino regioninės politikos problemas parlamentarė E. Rudelienė.

Ji pridūrė, kad prieš metus priimto naujo regiono plėtros įstatymo dėka sukurtos regionų plėtros tarybos,  atsirado administracijos, numatytas ir užtikrintas finansavimas, apibrėžtos funkcijos, savivaldybių atstovų delegavimas. Dabar svarbu, kad būtų vystomi regionai, o įgyvendinant projektus savivaldybės bendradarbiautų.