Lietuvoje įdarbinant užsieniečius susiduriama su problemomis dėl perteklinio reikalavimo kvalifikacijos dokumentams ir darbo stažui. Šią situaciją ketina spręsti Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Romualdas Vaitkus pavasario sesijoje Seimui teiksiantis užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimus.
„Šiai dienai norint gauti leidimą dirbti iš Užimtumo tarnybos reikia pateikti diplomą ir darbo stažą pagal diplome nurodytą specialybę. Nei vienoje šalyje nereikalaujami kvalifikaciją ir darbo stažą patvirtinantys dokumentai, paliekama darbdaviui spręsti ar jam tinka darbuotojas. Tačiau vizai gauti Lietuvos ambasadose darbuotojas privalo turėti tuos dokumentus ir pareikalavus juos turi pateikti. Tarkim Estijoje leidimą dirbti darbdavys užpildo internetu ir gauna per 3 dienas, kuris galioja pusę metų. “, – dėstė R. Vaitkus.
Anot R. Vaitkaus, Užimtumo tarnybos paskelbtas trūkstamų profesijų sąrašas turėtų būti plečiamas, o dabartinės nuostatos neatrodo logiškos.
„Pavyzdžiui, dabar į trūkstamų profesijų sąrašą įtraukta profesija – popieriaus rūšiuotojas. Kokia pasak Užimtumo tarnybos mokymo įstaiga galėtų suteikti tokį išsilavinimą, nes būtent atidarinėjant darbuotojui darbo vizą pagal šią profesiją, jis turi pateikti popieriaus rūšiuotojo diplomą ir darbo patirtį. Mano nuomone, reikalavimą diplomui ir darbo stažui reiktų panaikinti ir geriau griežtinti pranešimus, jei darbuotojas neatvyko, ar buvo atleistas“, – teigė Liberalų sąjūdžiui atstovaujantis R. Vaitkus.
Dabartinis reguliavimas apsunkina ir leidimų laikinai gyventi išdavimą – jis kainuoja brangiai ir trunka per ilgai. Pavyzdžiui, tokio leidimo išdavimas Lietuvoje užtrunka 60 dienų ir kainuoja 240 EUR, kuomet kaimyninėje Latvijoje už laikiną leidimą gyventi šalyje imamas 100 EUR mokestis, o išdavimo procesas dvigubai trumpesnis – 30 dienų.
„Sezoninių darbuotojų įdarbinimas trunka per ilgai, o reikalavimai dėl apgyvendinimo dokumentų registravimo tikrai pertekliniai. Visame pasaulyje žmonės dirba sezoninius darbus ir tokių reikalavimų nėra. Darbdaviai neturi galimybės įsidarbinti nekvalifikuotų darbuotojų, kurių vis daugiau trūksta darbo rinkoje, todėl pramonė negali plėstis ir kurti pridėtinę vertę. Sklandesnis užsieniečių įdarbinimas teigiamai atsilieptų ekonomikai, nes užsieniečiai moka mokesčius, tačiau į juos nepretenduoja“, – sakė liberalas R. Vaitkus.
Įrašykite vardą
Įrašykite el. paštą
Neteisingas el. pašto adresas
Įrašykite žinutę