Per mažiau nei mėnesį nuo Astravo jėgainės pirmojo reaktoriaus eksploatacijos pradžios joje įvykus bent dviem rimtoms avarijoms, grupė europarlamentarų paragino Europos Komisiją nedelsiant imtis veiksmų, užtikrinant, kad Komisija oficialiu pareiškimu pareikalautų informacijos iš atsakingų Baltarusijos institucijų. Europarlamentarai pareiškimu taip pat ragina, kad Europos Komisija užtikrintų Europos branduolinės saugos reguliuotojų grupės ENSREG misijos, suplanuotos Astravo AE gruodžio mėnesį, pilną įgyvendinimą ir nuodugnų saugumo saugumo padėties tyrimą.
Baltarusijos nevyriausybinei organizacijai „EKODOM“ šią savaitę pranešus, kad Astravo AE pirmojo reaktoriaus hidraulinių bandymų metu buvo smarkiai pažeista avarinio aušinimo sistema, šis reaktorius dėl pasikartojančių avarijų buvo sustabdytas jau antrą kartą nuo lapkričio 3 dienos, kuomet buvo įjungtas. Lapkričio 8 d. skelbta, kad jėgainėje sprogo keli aukštos įtampos transformatoriai, dėl to reaktoriaus darbas buvo sustabdytas iki lapkričio 19 dienos.
Bendrame europarlamentarų pareiškime Europos Komisijai, kurį inicijavo Europos Parlamento frakcijos „Renew Europe“ narys Petras Auštrevičius, pažymima, kad būtina oficiali Komijos reakcija su pareiškimu dėl pasikartojančių ekstremalių situacijų Astravo atominėje jėgainėje.
„Prašome informuoti Europos Komisiją apie veiksmų planą atsakant į ES ir Baltarusijos visuomenės reiškiamus nuogąstavimus dėl branduolinio saugumo Astrave. ENSREG misija, suplanuota šį gruodį, yra ypač svarbi siekiant nustatyti faktus ir įnešant aiškumo dėl atominės jėgainės saugumo. Europos Komisija turi užtikrinti, kad ši ENSREG misija bus pilnai įgyvendinta, misijos dalyviai turės visą reikiamą prieigą prie jėgainės, o Baltarusijos institucijų bandymai išnaudoti šią misiją kaip derybų svertą gauti nuolaidų iš ES nebus sėkmingi“, – sakoma kreipimesi į Europos Komisiją – eurokomisarą Olivér Várhelyi, atsakingą už ES Kaimynystę ir plėtrą, bei Energetikos eurokomisarę Kadri Simson.
Europarlamentaras P. Auštrevičius papildomai pažymi, kad Europos Komisija nebeturi teisės ignoruoti to, kad praktiškai jos teritorijoje, vos dvidešimt kilometrų už ES ir Lietuvos rytinės sienos, pirmajam Astravo jėgainės reaktoriui veikiant bandymų režimu jau vyksta rimtos avarijos, galinčios turėti ypač skaudžių pasekmių ateityje, jei toliau bus toleruojamas autoritarinio A. Lukašenkos režimo ir jam pavaldžių institucijų melas.
„Jei kam nors sunku prisiminti 1986 m. balandžio 26 dieną, Černobylio katastrofą, prie kurios privedė baisus aplaidumas ir melas, nusinešęs žmonių gyvybes ir suluošinęs tūkstančius , dabar yra laikas atsipeikėti. Tie, kas nemoka skaityti istorijos, gali įsijungti Vakaruose gausiai apdovanotą HBO serialą „Černobylis“. Branduolinis saugumas nepripažįsta jokių sienų, branduolinis saugumas melo sąlygomis yra tiesiog neįmanomas. Europos Sąjunga ir Europos Komisija dėl Astravo privalo parodyti lyderystę bei pareikalauti, kad būtų leista nustatyti tiesą. Baltarusijos ir Rusijos režimai finansavo branduolinio monstro statybas tik tam, kad turėtų įrankį Vakarams šantažuoti. Būtina parodyti, kad tam šantažui nebus pasiduota“, – sako europarlamentaras P. Auštrevičius.
Įrašykite vardą
Įrašykite el. paštą
Neteisingas el. pašto adresas
Įrašykite žinutę