Valstybės tarnyba turi tapti patrauklia vieta dirbti talentingiems žmonėms. Liberalų sąjūdis žino, ką reikia daryti, kad kiltų viešųjų paslaugų kokybė, prieinamumas, visuomenės vertinimas ir pasitikėjimas.
„Turime sutvarkyti viešojo sektoriaus paslaugų spektrą, išskaidrinti valstybės tarnybos konkursų tvarką, pakelti viešojo sektoriaus atlyginimus ir sukurti lankstesnę jų skyrimo sistemą, didinti savivaldos savarankiškumą bei diegti elektronines paslaugas“, – sako Eugenijus Gentvilas, vienas iš liberalų lyderių, Seimo narys, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras.
Patrauklesnė darbo vieta ir atlyginimai
Viešasis sektorius šiandien yra nekonkurencingas ir tai ypač pastebima regionuose. „Čia trūksta darbo jėgos, tačiau jauni žmonės neturi darbo patirties, todėl negali dalyvauti konkursuose, o tie, kurie sukaupę patirtį, dažniausiai renkasi privatų sektorių, kur atlyginimai atitinka tiek sukauptą profesinę patirtį, tiek lūkesčius“, – teigia Liberalų sąjūdžio pirmininkės pavaduotojas Andrius Bagdonas.
Vertindami realią situaciją, liberalai mano, kad pirmiausia būtina pakeisti konkursų į valstybės tarnybą, kriterijus – jie turi būti lankstesni, atitikti modernios viešosios vadybos tendencijas, valstybės realius poreikius. Vykdant atranką, reikalinga atsižvelgti ne tik į formalų išsilavinimą ar darbo santykių patirtį, bet ir patirtį kitose srityse – versle, savanoriškoje veikloje, nevyriausybinėse organizacijose, pilietinėse iniciatyvose.
Pasak E. Gentvilo, taip pat svarbu sukurti patrauklias darbo vietas bei pasirūpinti tinkamu ir motyvuotu užmokesčiu, kuris padėtų į viešąjį sektorių pritraukti lyderius ir iš verslo. Liberalų įsitikinimu, tai galėtų būti atlyginimų priedai, susieti su konkrečiais darbo rezultatais, iniciatyvomis, o priedai už darbo stažą liktų, tačiau sudarytų mažesnę finansinės paskatos dalį.
Taip pat planuojama tobulinti vertikalios ir horizontalios karjeros sistemas bei garantuoti nuolatinio tobulėjimo programas tarnautojams.
Viešojo sektoriaus paslaugos – be biurokratinių kliūčių
Liberalų nuomone, sukūrus patrauklias sąlygas dirbti viešajame sektoriuje, pagerėtų ir čia teikiamos paslaugos. O siekis paprastas: jos turi būti greitos, grįstos abipuse pagarba, supaprastintos ir perkeltos į elektroninę erdvę.
Neabejojama, kad dalį besidubliuojančių paslaugų reikia sujungti, o kai kurių – atsisakyti ir perleisti privačiam sektoriui. Tokia praktika viešajam sektoriui leistų veikti lanksčiau, efektyviau ir nedidintų valstybės aparato.
„Mūsų šalies piliečiai sparčiai naudojasi išmaniosiomis technologijomis, patys kuria įvairius sprendimus – tereikia išnaudoti šį potencialą valstybės valdymo skaidrumui ir ekonomikos augimui“, – įsitikinęs A. Bagdonas.
Liberalai planuoja palaipsniui įdiegti balsavimą internetu, perkelti daugelį valstybės ir savivaldybės institucijų paslaugų į virtualią erdvę, ugdyti skaitmeninį raštingumą, taip pat skirti didelį dėmesį asmens duomenų apsaugai.
Savivaldos esmė – valdyti save patiems
Trakų rajono merė, Liberalų sąjūdžio pirmininkės pavaduotoja Edita Rudelienė sako, kad atsigręžiant į viešąjį sektorių ir jo vykdomas funkcijas, labai svarbu pirmiausia skirti dėmesio arčiausiai žmonių esančioms savivaldybėms.
„Savivaldybės šiandien turi per mažai savarankiškumo ir galių. Labai dažnai sprendimai joms yra tiesiog nuleidžiami centralizuotai, valstybiniu lygiu ir pati savivaldybė negali nieko nuspręsti“, – sako ji.
Liberalai neabejoja, kad kelyje į savivaldos savarankiškumą būtina pirmiausia pašalinti funkcijų tarp valstybės ir savivaldybės dubliavimą, sumažinti biurokratinę naštą savivaldybėms perduodant tiesiogiai valdyti Nacionalinės žemės tarnybos vykdomas funkcijas ir resursus, valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos funkcijas ir resursus ir pan.
Liberalų gerovės valstybė: daugiau žmonėms, mažiau valdžiai
„Peržiūrėsime ir tobulinsime Gyventojų pajamų mokesčio paskirstymo savivaldybėms metodiką, siekdami užtikrinti sumokamų mokesčių ir gaunamų asignavimų proporcionalumą“, – pabrėžia E. Gentvilas.
Tai paskatintų savivaldybes siekti veiklos efektyvumo, konkuruoti tarpusavyje dėl daugiau ir geresnių darbo vietų, rodyti iniciatyvą įgyvendinant investicijų ir infrastruktūros projektus.
Liberalai sako tiesiai – ne nauji mokesčiai, o efektyvus valdymas pildo biudžetą. „Nors dabartinė valdžia kažkodėl to nesupranta ir daro priešingai: didina mokesčius ir jų perskirstymą. Mes su tokia pozicija iš esmės nesutinkame“, – patikina A. Bagdonas.
E. Gentvilas ironizuoja, kad mokesčių didinimas šiandien slepiamas po kodiniu pavadinimu – gerovės valstybė. „Tačiau mums, liberalams, ji pirmiausia asocijuojasi su mažais mokesčiais, mažesniu valstybės dalyvavimu perskirstant pinigus, mažiau atimant iš žmonių ir mažiau duodant valdžiai, nes kuo mes daugiau atimsime iš žmonių, tuo valdžia pasidarys riebesnė“, – apibendrina jis.
Įrašykite vardą
Įrašykite el. paštą
Neteisingas el. pašto adresas
Įrašykite žinutę