fbpx

Ž. Galimovas: „Neklaužadai kovidukui suduotas pirmas smūgis – ar bus trinktelėtas ir nokautas?“

56942593_402326437224272_8255292756298039296_o

Sekmadienį, gruodžio 27 dieną, neklaužadai kovidukui Lietuvoje ir visoje Europos Sąjungoje suduotas pirmas smūgis, bet tik nuo mūsų visų priklauso, ar bus trinktelėtas ir nokautas šiam nenuoramai virusui, mus visus pasiuntusiam į namų režimą su kaukėmis ir atstumų laikymusi lauke, sugadinusiu jau ne pirmas didžiąsias ir asmenines šventes bei sustabdęs kasdienį gyvenimo ritmą. Ir, žinoma, pasiglemžusiam mums brangius žmones beprasmėmis mirtimis.Tas pirmasis suduotas smūgis, žinoma, reiškia pradėtą vakcinavimo procesą. Bet kaip ir iki vakcinos atsiradimo, taip ir dabar sklinda pakankamai daug dezinformacijos iš antivakserių, supermamyčių ir jaunųjų lobovininkų, kas labai neramina, ar mums pavyks trinktelt tą lemiamą nokautą koronavirusui.

Mes, kaip niekad anksčiau, esame labai stipriai pažengę: turime pažangiausią istorijoje mokslą, išradimus, geriausią gyvenimo lygį ir dėl to tapome išpindėję. Būti kritiškais ir viskuo abejoti yra pagirtina, tačiau tai nėra tapatu kaip kvestionuoti mokslą. Aš tikiu ir pasitikiu mokslu. Ir taip – pavieniai mokslininkai klysta. Ir taip – pavieniai mokslininkai gali vadovaudamiesi savo įsitikinimais ar asmenine nauda pakreipti tyrimus tam tikra linkme. Tačiau NE – viso pasaulio mokslininkai negali klysti ir norėti išnaikinti žmonijos ar ją sučipuoti vakcinų pagalba. Ir tikrai čia netiks argumentai apie pseudo-mokslininkus, kurie kvestionuoja vakcinas, bet tėra diletantai.

Todėl labai raginu įsiklausyti medikų bendruomenės ir mokslininkų. Vakcinų principas yra tiesiog supažindinti imuninę sistemą su infekciniu sukėlėju ir paruošti jį atremti pilnu pajėgumu, kai jis pateks į imuninę sistemą. Pakliuvus sukėlėjui, jis yra sunaikinamas, iki kol spėja išsivystyti ligos simptomai. Žinoma, galima tikėtis, kad persirgsiu natūraliai, bet šioje vietoje yra pernelyg didelė ligos komplikacijų ar net mirties rizika, todėl vakcina yra saugiausias būdas įgyti imunitetą prieš infekcinius sukėlėjus.

Vakcinų pagalba mes įveikėme be galo daug ligų, kurių pavadinimų turbūt daugelis net neprisimename ar negalėtume įvardinti gerai nepagalvoję. Tokioms užkrečiamoms ligoms, kaip COVID-19, vakcina šiuo metu laikoma svarbiausia priemone, valdant pandemiją. Paskiepijus didelę dalį visuomenės, SARS-CoV-2 viruso plitimas gali būti suvaldytas iki pavienių atvejų populiacijoje. Nors šiuo metu manoma, kad COVID-19 liga išliks, tačiau esant efektyviai vakcinai ir tinkamoms skiepijimo apimtims, ateityje pandeminio jos plitimo bus galima išvengti, nes po vakcinacijos bus įgytas imunitetas, žinomas kaip bandos imunitetas – kai paskiepijus didžiąją dalį populiacijos, apsaugomi ir žmonės, negalintys įgyti imuniteto prieš tą ligą. Tai asmenys, kurie dėl savo imuniteto sutrikimų negali skiepytis ar kuriems po skiepo nesusidaro efektyvus imunitetas. Todėl skiepydamiesi mes ne tik saugome save ir savo artimuosius, bet ir pažeidžiamus visuomenės narius.

Plačiau galite pasiskaityti čia: https://www.covidmed.lt/post/vakcinų-veikimo-principas

 

Jonavos liberalų pirmininkas, savivaldybės tarybos narys
Žilvinas Galimovas