fbpx

Nijolė Putrienė. Kaunas tvarkosi, o kas pagalvos apie kauniečius?

1385093-153374-756x425

Šis šūkis per daugelį metų jau tapo Kaune tvarkomų gatvių, statomų viešųjų pastatų, atnaujinamų sporto aikštynų, pompastiškai atidengiamų naujų paminklų simboliu. Kauno gyventojai visus šiuos pokyčius priima su džiaugsmu ir dėkingumu. Ir reikia pripažinti, į mero kėdę sėdęs Visvaldas Matijošaitis ir jo komanda miesto veidą išgražino stipriai.

Kaunas baigė tvarkytis – dabar augs

Antroji mero kadencija buvo pradėta kitokiu šūkiu, miestas skelbė: „Kaunas auga“. Bet šis šūkis kelia klausimų. Pirma kylanti mintis: galbūt šiuo šūkiu norima pabrėžti pagrindinį antrosios kadencijos akcentą – norą išplėsti Kauno miesto ribas į rajoną?

Jei toks buvo tikslas – jo įgyvendinti nepavyko. Nesusipratusiems rajono gyventojams kaunietiško tvarkymosi ir augimo perspektyvos nepasirodė patrauklios.

Ką galėtų reikšti ambicija auginti miestą? Tą patį tvarkymąsi? Galbūt. Negali paneigti, mieste ir toliau puikiai įsisavinami pinigai: asfaltuojant jau kiek toliau nuo centro nutolusias gatves, statant sporto objektus, įrengiant naujas mašinų stovėjimo aikšteles. Vis dar statoma „Mokslo sala“ ir atgaivinamos kalbos apie koncertų centro atsiradimą. Bet juk ir anksčiau tai buvo daroma – kur žadėtas augimas?

Ieškodami kitų miesto augimo ženklų prieiname klausimą: ką iš viso reiškia miestas? Paprasčiausia paieška „Google“ parodo, jog miestas – tai gyvenvietė, kurioje gyvena didelis skaičius gyventojų. Įdomu, kad šiame apibrėžime visiškai nekalbama nei apie miestą kaip gatvių tinklą, nei apie miestą kaip naujų pastatų įprasmintą teritoriją. Savaime suprantama, kad gatvės ir pastatai svarbu, tačiau ne tai yra miesto apibrėžimo ašis.

Šiame visiškai paprastame paaiškinime miestą apibrėžia vienas žodis gyventojai, taigi – žmonės. Ar Kaunas auga žmonių skaičiumi? Tikrai taip. Nuo 2019 metų, kai buvo iškeltas šūkis „Kaunas auga“, miesto gyventojų skaičius padidėjo maždaug 4 procentais. Negalima paneigti, neblogas pasiekimas. Aplodismentai merui ir jo komandai už sėkmingai įgyvendintą miesto augimo planą. Čia galėtų būti taškas – straipsnio pabaiga. Tačiau taško čia dėti nesinori.

Mero vizija – Kaunas (ne)visiems

Gal visgi apžvelkime žmonių gyvenimą Kaune. Čia jau sunkiau surasti, už ką paploti merui ir jo komandai. Viešojoje erdvėje ne kartą nuskambėjo savivaldybės konfliktai su Šančių bendruomene dėl to, kad vietoje miestiečių pamėgtos pasivaikščiojimų panemune vietos – norima nutiesti plačią gatvę. Tam, kad miestiečiai lengviau galėtų savo namus pasiekti. Ir visai nesvarbu, kad tie patys miestiečiai, kuriems norima „gero“, šios gatvės nenori.

Bet, kaip pasakytų meras, juk Kaunas turi augti, tad naujos gatvės yra būtinos. Tiesa, pastaruoju metu Šančių gyventojus pasiekė geroji žinia: savivaldybė paskelbė neskubėsianti su darbais, nutarė kalbėtis su bendruomene apie šios gatvės būtinybę. Gal ir neblogai.

Požiūrio pasikeitimas rodo, kad savivaldybė nėra sustabarėjusi, gali keisti savo sprendimus. Plojam merui ir komandai už lankstumą.

Ne kartą viešojoje erdvėje skambėjo ir tai, kaip meras „myli“ miesto LGBTQ+ bendruomenės narius. Tam, kad nevyktų jų renginiai, pasitelkiamos netgi vargšės Laisvės alėjos plytelės. Atsimenat tą savivaldybės pareiškimą, kad „Kaunas Pride“ negali vykti, nes galimai nukentės neseniai suremontuota alėja?

Tiesa, paradas visgi įvyko. Naujosios Laisvės alėjos plytelės nenukentėjo. Tačiau šis atvejis parodė, kad mero komandos kūrybiškumui užkardyti žmonių norą veikti ribų nėra.

Tęsiant kūrybiškumo tematiką prisiminkime šių metų Kauno pasididžiavimą – Kaunas Europos kultūros sostinė „Kaunas 2022“ projektą. Vieša paslaptis, kad „Kaunas 2022“ komanda yra tarp nemėgstamiausių mero žmonių.

Deja, čia paploti merui nėra už ką. Sunku pasakyti, kokias augimo galimybes miestui atveria įtampos tarp kūrybos žmonių ir savivaldybės. Tačiau, negailint delnų, galima paploti kultūros sostinės komandai. Tik gaila, jog 2022–ieji baigiasi, o žmonėms ir vėl reikės ieškoti būdų kaip praeiti Kauno mero ir jo komandos „patikrą“ siekiant įgyvendinti savo projektus ir būti išgirstiems.

Deja, mieste gerai klostosi tik tiems, kurie turi kažkokių šiltų sąsajų su meru ar jo giminaičiais. Na, dar tiems, kurių projektai yra tarptautinio masto, todėl mero įnoriai jiems nėra ypatingai aktualūs. Kiti, šiame augančiame ir tvarkingame mieste, susiduria su įvairiausiais trikdžiais. Tai leidimai statyboms stringa, tai kokie nors rekonstrukcijos darbai pradedami būtent tada, kai to mažiausiai reikia. Bet, gi meras tvarkosi. Juk miestas ir taip auga. Audringi plojimai.