Alina Batulevičienė – socialinės, ekonominės ir jaunimo politikos atstovė, ne vienerius metus dirbusi su jaunimu: ji priklausė jaunimo reikalų tarybai, buvo apskritojo stalo ,,Jonas“ pirmininkė. 2015-2019 metų kadencijoje dirbo Savivaldybės tarybos miesto reikalų komitete. Šios Jonavos rajono savivaldybės tarybos kadencijos pradžioje liberalė pradėjo eiti mero patarėjos pareigas. Netrukus ji inicijavo moksleiviams į darbo rinką įsilieti padedančios programos įgyvendinimą bei Verslo tarybos instituto įkūrimą. Pokalbyje su A. Batulevičiene pasakojama, kokių rezultatų pavyko pasiekti įgyvendintų darbų dėka.
– Liberalų sąjūdis nuolat pasisako apie investicijas, jų pritraukimą, darbo vietų kūrimo būtinybę. Atkreipėte dėmesį ir į jaunuolių integravimosi į darbo rinką problematiką. Pradėjusi dirbti savivaldoje inicijavote Jonavos rajono savivaldybės jaunimo vasaros užimtumo ir integracijos į darbo rinką programos įgyvendinimą. Ką pavyko nuveikti jos dėka?
– Visų pirma, noriu pasidžiaugti, kad ši programa, pakeitusi iki tol neefektyviai veikusią savivaldybės stipendijų programą, buvo tikrai sėkminga. Pagrindinis programos tikslas – padėti jaunuoliams, patenkantiems į mokyklinį amžių, įgyti patirties dirbant vasaros atostogų metu. Nors dalis moksleivių įsidarbindavo ir anksčiau, ne paslaptis, kad darbdaviui įdarbinti jauną, jokios patirties neturintį žmogų, nėra patrauklu. Jo motyvaciją mažina ne tik patirties trūkumas, bet ir įstatymai: nepilnamečiai gali dirbti ribotą valandų skaičių, taikomos ir kitokios išskirtinės darbo sąlygos. Todėl programoje dalyvavę darbdaviai buvo skatinami darbo užmokesčio išlaidų kompensacijomis, siekiančiomis iki 400 eurų už vieną jaunuolį per vasaros laikotarpį.
Čia galima įžvelgti įvairiapusę naudą. Dėl įgytos darbinės patirties vėliau jaunuoliui, tikėtina, bus lengviau įsilieti į darbo rinką, o šalia to, dirbdamas jis gauna galimybę geriau pažinti save, suprasti kur jo silpnybės bei stiprybės.
Aptariamai programai skirta nemažai biudžeto lėšų, tačiau gavome ir papildomą finansavimą iš socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
Kiek teko bendrauti su pačiais verslininkais, mokiniais, pasak jų, programa sulaukė ne vieno pagyrimo. Ji pelnė ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos apdovanojimą, o vėliau buvo patvirtinta kaip pavyzdinis variantas, kurio pagrindu panašias programas steigė kiti miestai. Galima sakyti, kad mes ,,užkrėtėme“ juos ir mūsų programa padėjo tiek jonaviečiams, tiek kituose miestuose gyvenantiems moksleiviams.
– Inicijavote ir Jonavos verslo tarybos įkūrimą. Kokią prasmę įžvelgiate jos veikloje?
– Taryba savo darbą pradėjo 2020-aisiais metais. Tuomet Jonavoje neturėjome verslininkus vienijančio darinio, kuris nepertraukiamai bendradarbiautų su savivaldybe bei taryba. Taip, Jonavoje veikė Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų filialas. Jis komunikuodavo su savivalda, politikais, bet bendradarbiavimas nebuvo sklandus: vieni veikė sau, kiti – sau. Jonavos verslo tarybos įkūrimo tikslas buvo – įsteigti bendrystę tarp pačių verslininkų ir savivaldos. Dabar ji veikia savivaldybės tarybos kontekste. Tarybą sudaro keturi savivaldos ir keturi verslo atstovai. Pirmininkauja – verslo atstovas, taip sudaroma galimybė verslui imtis lyderystės.
Ko pavyko pasiekti? Taryba išsako savo pageidavimus, lūkesčius savivaldai, taip pat pataria su verslumu susijusiais klausimais. Manau, jog tai puikus bendradarbiavimo pavyzdys. Niekada neabejojau tuo, kad norint priimti geriausius sprendimus, būtina tartis su atskirų grupių, specialybių atstovais: jei kalbame apie mediciną – su medikais, jei apie jaunimą – su jaunuoliais.
Su verslo taryba tariamasi sprendžiant verslo liudijimo, nekilnojamo turto, žemės mokesčių bei kitus verslininkų kompetencijoje esančius klausimus. Tartasi ir dėl pramonės parko įkūrimo bei verslo skatinimo programos. Pastarąją atnaujinome šios kadencijos laikotarpyje. Gal ne visai taip kaip norėjosi, bet ne viskas mūsų vienų rankose – neturėjome daugumos, kas trukdė maksimaliai įgyvendinti mūsų komandos užsibrėžtus tikslus.
– Specialistų trūkumas, jaunų bei perspektyvių jaunuolių nenoras grįžti į Jonavą po studijų – rajono problemos, kurias akcentuoja jūsų komanda. Ar manote, kad Jonava turi galimybes susigrąžinti išvykusius gyventojus ir paskatinti jų norą kurti savo gyvenimus čia?
– Žinoma, kad taip. Visų pirma, būtina užtikrinti gyventojams galimybę ne tik įsidarbinti, bet ir tapti gerą atlyginimą gaunančiu darbuotoju. Prie to prisidėtų ir jau mano minėtas pramonės parkas. Esame identifikavę ne vieną sklypą investicijoms. Keletas iš jų yra pramoniniame rajone. Šios kadencijos kontekste bei dabartiniame rajono biudžete yra numatytas finansavimas projektiniams sprendiniams, skirtiems reikiamos infrastruktūros parengimui. Taip pamažu ruošiamasi tam, kad ateityje turėtume potencialią vietą investuotojams, galintiems užtikrinti darbo vietų skaičiaus augimą.
Taip pat reikia galvoti ir apie žmonių tobulėjimą. Šiuolaikinė Lietuvos visuomenė tampa žinių visuomene – auga intelektualių paslaugų poreikis. Tai suprasdami turime užtikrinti mūsų institucijų bendradarbiavimą ugdant ne tik jauną žmogų, bet ir senjorus. Savivaldybėje privalome pasitvirtinti žmogiškųjų išteklių plėtros programą, kuri veiktų įtraukiant visas rajono institucijas. Svarbu, kad programa atlieptų rajono strateginius tikslus ir veiktų papildančiai. Mes turime užtikrinti galimybę mokytis visą gyvenimą: pradedant nuo darželių ir baigiant Trečiojo amžiaus universitetu. Tokie sprendimai padėtų gyventojams tapti ir išlikti perspektyviais, norimais darbuotojais, kas dar labiau augintų rajono potencialą.
Apibendrinant noriu pasakyti, kad tikiu, jog turime siekti bendro tikslo – Jonavos, kuri būtų atvira diskusijoms bei investicijoms, tobulėjimui.
Alina Batulevičienė – “INVL Asset Management” finansų patarėja. Išsilavinimas VDU ekonomikos ir finansų bakalauras.
Numeris Liberalų sąjūdžio sąraše – 4
Politinė reklama. Bus apmokėta iš Liberalų sąjūdžio partijos Jonavos raj. skyriaus kandidatų sąrašo Jonavos rinkimų apygardoje nr.10 rinkimų sąskaitos.